Het hof Baskenburg Bij het lezen van het artikel 't Hof Malde- gem, verdwenen zoals zovele (De Wete, 24e jaargang, nr. 3) schoot me te binnen dat we nog een foto bezaten van de sloop van het hof Baskenburg, dat schuin tegen over het hof Maldegem lag. Het hof Bas kenburg moest tegelijkertijd, op last van de Duitsers, verdwijnen voor uitbreiding van het vliegveld. Het prachtige renaissancegeveltje uit 1639, met stenen kruiskozijnen voorzien van glas-in-loodramen en rood-witte lui ken, bezat een uitbundige zandstenen deurpartij. Bekroond met het wapenschild van de familie Lampsins, met de twee gebruikelijke lammeren als schildhouders. We kennen die Cornelis Lampsins wei. Hij was een heel belangrijk man uit het beken de koopmans- en redersgeslacht dat oor spronkelijk vanuit Oostende naar Vlis- singen was gekomen. Michiel de Ruyter heeft lang bij hem gewerkt. Als jongen draaide hij het grote wiel in de lijnbaan, maar later heeft hij vele jaren als kaper kapitein voor de reder Lampsins gevaren. In 1633 bouwde Lampsins de buitenplaats Lammerenburg, in 1639 het hof Basken burg en in 1641 het Lampsinshuis op de Nieuwedijk in Vlissingen. Over dit laatste huis is veel te doen. De beschrijving van het hof Baskenburg in de Voorlopige lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst luidt als volgt: 'Zandstenen poortje (1639) met rondboog op Ionische pilasters. Sluitsteen met C.L. (Cornelis Lampsins) en wapen. Architraaf met twee maskarons en "Fiat Voluntas Dei". Fronton doorbroken door een groot alliantiewapen van Lampsins en Broers.' (De vrouw van Lampsins heette Tanneke Geleins Broers, gezegd Schot.) Het poortje werd in 1942 zorgvuldig afge broken en op een veilige plaats opgebor gen in afwachting van betere tijden. Maar het verhaal gaat dat de schuilplaats door Fotomontage uit 1941/'42 (A.H. van Dijk). De foto's zijn gemaakt door een Duitser. Op hetzelfde filmpje zat een foto waarop een pop van Churchill wordt verbrand.

de Wete | 1996 | | pagina 23