meer het geval is, dan raken we ver vreemd van onze eigen omgeving en wordt de band met vroeger verbroken. R. Rauwe-Labruyère Het echtpaar Jan en Joke Verhave uit Nij megen hield op 22 november 1995 een lezing over de Zeeuwse Jantje de Prenten knipper. De heer Verhave vatte belangstelling op voor de geschiedenis van de knipkunst in ons land. Mede doordat zijn vrouw deze volkskunst beoefent. De ware naam van de marskramer/kast jesman was moeilijk te traceren. De heer Roose uit Middelburg ontdekte in een streekblaadje uit Goes uit 1870 het overlij densbericht van Jan Huiszoon, bijgenaamd De Prentenknipper. Archiefonderzoek leverde gegevens op over zijn levensloop. Na een zwervend leven door het land woonde hij in Goes. Zijn werkterrein was voornamelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn knipsels kenmerkten zich door een naïeve, persoonlijke stijl. Het is vaak meer snij- dan knipwerk. Hij werkte spontaan en zeer gedetailleerd. Hij kleurde het knipwerk in en tekende de details. Perspectieve moeilijkheden loste hij op kinderlijke wijze op. Zijn prenten zijn verhalend, beelden worden afgewisseld met geknipte teksten. Bijbelse motieven en verhalen komen veel vuldig voor. Vooral de psalmen 7 en 33 worden vaak aangehaald (het zoeken naar een schuilplaats van een mens die veel meegemaakt heeft in het leven). Personen als koning David en Salomo hebben hem erg aangesproken. Zo werd ook onze bijbelkennis deze avond getoetst. De voorzitter concludeerde aan het slot met genoegen dat het resultaat niet was tegengevallen. Bij protestantse boeren kreeg Jantje de Prentenknipper opdrachten voor het knip pen van een boerderijprent. Ook veel 'kerkboekprentjes' verschenen van zijn hand. Heel wat Zeeuwen zullen ze als bladwijzer in hun bijbel bewaren. Wensprenten, feestknipsels en hartepren- ten ter gelegenheid van een huwelijk wer den 'in voorraad' gemaakt: het uitgespaar de hart of medaillon kon later door de gever naar eigen wens beschreven worden. Jantje de Prentenknipper moet een zeer produktief mens geweest zijn. Zijn werk blijft 'in de familie'; weinig komt onder de hamer. Drie leden hadden hun prachtige knipsels meegenomen, waarvoor in de pauze veel belangstelling was. Evenals voor de knip kunst van Joke Verhave. De vertoonde dia's wekten onze bewondering voor Jan tje de Prentenknipper. Er waren heel wat anderen die in die tijd de knipkunst uitoefenden. Omstreeks 1726 had Frederik Hendrik van Voorst bekend heid. Ds. F. Nagtglas geeft een beschrij ving van het weeskind Otto van Voorst. De heer Verhave zou graag meer over hem willen weten, omdat ook hij knipsels vervaardigde. Mocht u hem informatie hier over kunnen verstrekken, laat het De Wete weten! Van de hand van het echtpaar Verhave verscheen het boek Jan de Prentenknipper (1798-1870), Zeeuwse Volkskunst langs 's Heeren wegen. R. Rauwe-Labruyère

de Wete | 1996 | | pagina 33