Spook- verschijnselen in Zoutelande Ik ga u in dit waar gebeurde verhaal mee nemen naar het prille voorjaar van 1892. In het altijd zo vrij rustige dorpje Zoute lande was het toen niet pluis. Er gebeur den vreemde dingen in het huis van de familie J. Daane. Het hele dorp sprak er al over; oude verhalen die al van geslacht op geslacht overgeleverd waren, deden opnieuw de ronde en waren plots weer zeer actueel. Zo sprak men over de over leden eigenaar van een hofstede, die in levenden lijve nacht op nacht een bezoek bracht, natuurlijk gehuld in dezelfde kleren die hij vroeger droeg. En hoe hij zelfs op de zolder de tarwe opschepte. Ook vertelde men het verhaal van een vrouw aan wie men voor haar dood een belofte had gedaan, maar die door de erf genamen niet was nagekomen. Elke avond opnieuw kwam deze vrouw bij het haardvuur zitten, net zo lang tot aan haar wens voldaan zou worden. Maar nu terug naar het huis van de familie Daane, waar zich nu ook onverklaarbare verschijnselen voordeden. Op 29 maart 1892 verscheen in de Middelburgsche Courant het volgende berichtje: 'Te Zoutelande doen zich - naar men ons schrijft - in den laatsten tijd feiten voor zooals in den tijd te Middelburg bij de Dampoort. In zeker huisgezin wordt sedert eenige dagen een jongen bezocht met het zg. "zien van leelijke visioenen" en bij het te bed liggen met getik in de slaapstede. Bovendien wordt het beddegoed door elkander en buiten de slaapplaats gewor pen en telkens vliegen steenen, boonen etc. van het bed de kamer in. Ruiten vlie gen stuk door het werpen van buiten af door de ramen; stoelen worden door elkander geworpen en het eten langs den vloer. Het is dus een raar huishouden. Van dit alles weet men de oorzaak niet; maar het is te hopen dat die spoedig gevonden worde, om een einde te maken aan allerlei dwaze praatjes. Werd het huis 's nachts ook bezocht door de geesten van overleden personen? Men wist het niet en behalve dat de inwoners van Zoutelande zich ongerust maakten, kwamen door dit bericht in de krant nu ook de inwoners van de rest van Walcheren in de ban van het spook. In Zoutelande gons de het inmiddels van de geruchten en er werden zelfs al namen genoemd van over ledenen wier geest hier rond zou kunnen waren. Ook waren er inwoners die de naam van buurman Cijvat in verband met de verschijnselen brachten. Op maandag 4 april meldde de krant onder meer: Naar men ons uit Zoutelande meldt, houden de zonderlinge vertoonin gen aldaar aan. Nadat het werpen van steenen zich herhaalde en het kloppen duidelijker is geworden, heeft men ook fluiten gehoord en zacht maar duidelijk spreken. Donderdagmiddag werd het kloppen onrustbarend en 's avonds hevig. Men vroeg den hamer en kreeg een ijze ren deurkruk, die, na vergeefsch pogen, door het gat der spondeplank achterna werd geworpen. Op verzoek om schrift werd ook, nadat men papier en potlood had gegeven, voldaan tot tweemaal toe, telkens hetzelfde en wel met gewone druk letters. Na afloop van een en ander wierp men nog een handvol stroo uit de bed stede en heeft iemand gemeend eene

de Wete | 1996 | | pagina 7