Veere 700-plus oftewel de vraag naar de oudste vermelding van Veere door het publiek, maar toch zoo geloofd en zelfs uitvoerbaar door een geest verklaard. Ja. ze werden zoo voor waar aangeno men, dat de bewering, dat zij door een kwajongen bedreven zijn, voor leugen wordt uitgemaakt. Sommige menschen, die voor echt godsdienstig doorgaan, die eiken Zondag het tegendeel hooren predi ken van hetgeen zij voor waarheid hou den, kunnen toch zoo onbekookt vasthou den aan dwaasheden, tegen hunne leer in, dat men bijna zou gaan twijfelen aan den invloed van het onderwijs in godsdienst en wetenschap. Daarom, o heeren leeraren en onderwij zers! helpt toch met mij het bijgeloof bestrijden, den waarheidszin bevorderen, want, als men zoo eens met sommige menschen praat, zou men niet zeggen, dat wij in de laatste periode der verlichte 19e eeuw zijn. Velen klemmen zich zoo kramp achtig vast aan legenden en mondelinge overleveringen. Kweekt toch bij Uwe leer lingen lust tot onderzoek aan en prent hen toch deze les in: Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede. J.H. Midavaine Geraadpleegde bronnen: - De Middelburgsche Courant van 29 maart, 4 april, 7 april, 9 april en 12 april 1892 - De Zeeuw, 2 april 1892. Omdat het gemeentebestuur van Veere van plan is in 1996 onder de leus 'Veere 700-plus' extra aandacht te besteden aan de geschiedenis en de vroegste ontwikke ling van Veere en omgeving, is de vraag actueel geworden wanneer de plaats Veere voor het eerst in betrouwbare schrif telijke bronnen wordt vermeld. De vraag is des te dringender omdat naar het schijnt niet iedereen daarop hetzelfde antwoord geeft. Voor zover ik het bestaande bronnen materiaal overzie, wordt Veere voor de eerste keer bij naam genoemd in de op 13 november 1290 door graaf Floris V beoor- konde nieuwe keur voor Zeeland. De graaf vaardigt deze oorkonde uit te 'Campvere'; vermoedelijk is hij op dat moment te gast bij Wolfert van Borsele op diens kasteel Zandenburg. Iets vroeger, namelijk in een oorkonde van 12 november 1282, wordt onmiskenbaar de havenplaats Veere beschreven, echter zonder dat de naam van de nederzetting wordt genoemd. Mijns inziens is deze laatste oorkonde de oudste betrouwbare tekst waarin Veere voorkomt. De oorkonde van 1282 is voor de vroegste geschiedenis van Veere buitengewoon interessant. In dit stuk draagt heer Wolfert van Borsele binnen het ambacht Zanddijk,

de Wete | 1996 | | pagina 10