Ein Spaziergang durch Middelburg Een bezettingswandeling al sterk verdicht hoofdstuk. Dat dan in het mysterieuze door Ermerins geraadpleegde handschrift De ridderlyke tournoyen en hantspel van Holland vage reminiscenties aan dit legendarische toernooi voortleven, is zeer goed denkbaar. Een zekere aanwijzing daarvoor kan men, behalve in het jaartal 1234, ook zien in de uitdrukkelijke vermelding door Ermerins van de graaf van Kleef als deelnemer aan het toernooi te Haarlem. Juist deze graaf zou volgens Johannis de Beke bij het toer nooi van Corby een zeer belangerijke rol hebben gespeeld. Opvallend is daarnaast ook dat sommige geschiedschrijvers in de zeventiende en achttiende eeuw - vgl. L.G. Visscher in zijn artikel uit 1846 - het toernooi van Corby ten onrechte in 1235 in plaats van in 1234 dateren, dus precies zoals Ermerins aanvankelijk doet met het zogenaamde toernooi van Haarlem! Kortom, alles overziend lijkt het erop dat, wanneer ik wil weten wanneer Veere voor het eerst in een enigszins betrouwbare bron wordt genoemd, ik er niet verstandig aan doe geloof te hechten aan de op een waarschijnlijk zeer dubieus geschrift geba seerde mededeling van Jacobus Ermerins. Voor mij dateert vooralsnog de vroegste vermelding van Veere uit 1282 en niet uit 1235 (of 1234). P.A. Henderikx 1 Het woord 'hantspel' kan in het Middel nederlands zowel 'snarenspel' betekenen, als dobbelspel, alsook goochelspel, grimassen met de hand, guichelspel (dwaasheid, gekheid, zins begoocheling, schijnvertoon). In de zeventiende eeuw gebruikt Jacob Cats de term zowel voor het handwerken als tijdverdrijf ('priem- en naeldewerk een handspel van de vrouwen'), als voor amoureuze handtastelijkheden ('geen handspel met een anders lief). Literatuur: Vgl. voor het toernooi van Corby: H. Bruch, 'Floris IV sneuvelt in een tournooi', Spiegel Historiael, 19 (1984) 93-96,111, en de daar genoemde literatuur; L.G. Visscher, 'Iets over den dood van graaf Floris IV', Kronijk van het Historisch Genootschap 2 (1846) 211. Wandelingen zijn er in soorten: stads-, bos-, duin- en strandwandelingen. Voor Middelburg heb ik een nieuw soort wandeling uitgedacht, die ik 'bezettings wandeling' heb genoemd. Het is een wan deling langs huizen en gebouwen waar tijdens de Tweede Wereldoorlog Duitse militairen of instanties gehuisvest waren. Het grootste deel van dit artikel is geba seerd op eigen herinneringen, een kleiner

de Wete | 1996 | | pagina 13