ten prooi aan de vlammen. Het waarde volle archief en de kostbare schilderijen en oudheden konden ternauwernood worden gered. Dit oude stedelijke gebouw aan de Lang straat wordt door historieschrijvers 'een vrij stevig, aanzienlijk en ruim, maar ouder wets gebouw in de oude smaak' genoemd. Een prachtige nabootsing in miniatuur en een plattegrond zijn thans nog te bezichti gen in de raadszaal. De gemeente-bouwmeester van Middel burg, C. Krijger, verklaarde in 1865 dat het stadhuis onherstelbaar was. Herstel zou meer kosten dan de bouw van een geheel nieuw gemeentehuis. Het rapport van de bouwmeester was voor de gemeenteraad aanleiding tot afbraak van het oude gebouw te besluiten en een nieuw gemeentehuis te laten bouwen. In enkele weken tijd maakte bouwmeester Krijger een nieuw plan met bestek en begroting voor het nieuwe gebouw. Binnen twee a drie dagen werd door de ingezetenen het nog ontbrekende bedrag voor de nieuw bouw aan leningen opgebracht. Het bijna driehonderd jaar oude stadhuis werd in 1865 afgebroken. Hoewel het betreurenswaardig is dat dit fraaie pand werd gesloopt, is de afbraak ervan en de bouw van het nieuwe gemeentehuis door de Arnemuidse bevolking toegejuicht. De gemeenteraad hield op 15 december 1865 zijn eerste vergadering in het nieuwe stadhuis. Ter gelegenheid van dit feit liet de raad zich fotograferen. Deze 130 jaar oude foto hangt nog steeds in de raads zaal. Hierop zijn te zien burgemeester C.J. Baars, de wethouders J. van der Weele en A. Boogert en de raadsleden A. Filius, G. Kesteloo, L. Maas en P. van Vlaanderen, alsmede de gemeentebode P. Joosse. Een gedeelte uit de toespraak van burge meester C.J. Baars bij de ingebruikname van het nieuwe stadhuis: 'Op de 27e Janu ari 1865 werd het besluit genomen om het oude en zoo zeer vertrouwde, ongeschikte stadhuis, dat voor geen herstel meer vat baar was, te doen afbreken. Wie Uwer herinnert zich niet die oude, zoo zeer van boven tot beneden gescheurde, bouwvalli ge zijmuren en de achtergevel, het oude onbeschoten dak, waarvan het meeste hout door de wormen was verteerd, de oude hobbelachtige nagenoeg ontoegang- bare zolders met duizenden lappen aan een gespijkerd. Wie Uwer, die daarvan ooggetuigen waren, herinnert zich niet, dat bij den jongsten brand bij den veldwachter Glerum de vlammen door de muur van het Stadhuis speelden en ware het hout zoo niet vermolmd, toen zeker in de asch zoude gelegd zijn, hetwelk bij de geringe voortgang aan dat verteerde hout, het blusschen derselve ook zoo zeer verge makkelijkte. Deze ervaring gaf de doorslag bij de Gemeenteraad om jaarlijksch een som af te zonderen voor het herstel.' De bestemming van het huidige gemeen tehuis na de gemeentelijke herindeling, als Arnemuiden en Middelburg samengaan, is nog onbekend. Het is te wensen dat het een functie kan vervullen als Oudheidkun dige Kamer en expositieruimte. J. Adriaanse

de Wete | 1996 | | pagina 10