Stond een lijk 's zondags boven de aarde, dan zou zelfs in dezelfde plaats dezelfde dag nog iemand sterven. In Koudekerke werd zelfs gezegd: 'Een zondagsliek is driee tegeliek.' Vonkte een kaars of werd een kandelaar hardhandig neergezet, dan kon men spoe dig een brief verwachten, en op iemands schaduw trappen was voor de betrokkene levensgevaarlijk. Het zien van staartsterren en noorderlicht voorspelde niet veel goeds. Het was een voorteken van naderende rampen als hon gersnood, ziekten onder mens en dier, oorlog enzovoort. Staartsterren werden in verband gebracht met Mattheüs 24. Jezus spreekt met zijn discipelen over zijn terugkomst op aarde. In vers 29 staat: 'Terstond na de verdruk king dier dagen zal de zon verduisterd worden en de maan zal haar glans niet meer geven en de sterren zullen van de hemel vallen en de machten der hemelen zullen vallen.' De gloed van het noorderlicht werd als symbool gezien van het bloed en vuur van de oorlog. Ds. Isaak de Waal (1806-1898) was onder andere predikant te Kleversker- ke (1830-1840). In Een Zeeuws volkskun dige enquête uit 1860 doet hij verslag van wat hem tijdens zijn ambtsperiode in deze plaats overkwam toen hij op een avond van het noorderlicht genoot. 'Op een avond langs de weiden naar huis gaande, terwijl het een heerlijk noorderlicht was, sloot zich een mijner dorpelingen, de reeds overledene Lourens Wisse, met mij aan, en bragt mij zoo tamelijk uit mijn humeur, door dit schoone en weldadige, met klagende sombere stem, te rangschik ken onder de teekenen aan den hemel, die Matth. XXIV gezegd worden aan 's Heeren komst ten oordeele te zullen voorafgaan.' Was een vrouw, tot slot, tijdens haar zwan gerschap geschrokken van iets, dan was dit een slecht voorteken. Het kind zou mismaakt ter wereld komen en het zou lijken op de veroorzaker van de schrik. Van iemand die met de helm geboren was, werd gezegd dat hij gedurende zijn leven de gave had van tevoren sterfgevallen te zien aankomen. F. van den Driest Geraadpleegde bronnen: - Dr. P.J. Meertens, Een Zeeuwse volkskundige encfuête uit 18601961. - J. Vader, Een boerenbruiloft, 1987. -]. Vader, Een Oud-Walcherse boerderij, 1964. - J. Vader, Neerlands Volksleven, 1964. - P. Waring, A dictionary of omens and super stition, 1978 (in 1980 in het Nederlands ver taald door uitgeverij De Kern, Baarn; het boek kreeg de titel Encyclopedie van het bijgeloof).

de Wete | 1996 | | pagina 17