Walcheren in woord en beeld De afgebeelde stenen zijn de dragers van een voormalig koetsiersbankje. Dergelijke bankjes stonden vroeger aan beide zijden van de (voor)deur van woningen van beter gesitueerden. Op de verticaal met motie ven bewerkte steen werd een plank of een natuursteen gelegd die aan de andere zijde was verankerd in de voorgevel. Op deze wijze ontstonden twee bankjes waarop de bewoners aan het eind van de dag nog even konden zitten of waar de koetsier kon wachten. Gezien het feit dat ze koetsiersbankjes werden genoemd, zal dit laatste waar schijnlijk meer voorgekomen zijn dan de eerstgenoemde mogelijkheid. Dergelijke stenen komen nog veelvuldig voor omdat ze in de steenhouwerijen in de gebieden waar deze steen van nature voorkomt, als het ware aan de lopende band volgens vaste modellen werden ver vaardigd. Deze stenen stammen uit de periode dat men meer aandacht besteed de aan de stoep. In Domburg zijn ze gevonden bij het huis Schuitvlotstraat 9. Dit pand is niet voorzien van een jaartal maar aan de bouw is dui delijk te zien dat het behoort tot de oudste panden van de kern. De achterste steen op de tekening heeft na het verlies van zijn oorspronkelijke functie dienst gedaan als (op)stapsteen van de straat naar de woning. De huidige bewoonster van dit pand weet niet beter of de steen heeft er altijd al gele gen. Zij kan zich tevens herinneren dat de, door ontelbare voetstappen gladgesleten, steen veelvuldig gebruikt is om op te bik kelen. De voorste steen op de tekening is op de zijkant liggend aangetroffen in de moestuin waar hij dienst deed als afscheiding. Op deze steen is duidelijk de klassieke vorm geving te herleiden tot de renaissancestijl motieven. Al bladerend in het zeer lezenswaardige boekje van mevrouw F.L. van Vloten met als titel Cultuurhistorische wandeling door Domburg kwam ik een afbeelding van het bedoelde huis tegen in de vorm van een schetsje van rond de eeuwwisseling van de hand van mevrouw Mies Elout-Drabbe.

de Wete | 1996 | | pagina 21