Een spectaculaire redding De schipbreuk van de Doris voor de kust van Westkapelle De stapsteen is op de schets duidelijk weergegeven. Hoewel het geenszins zeker is dat deze stenen oorspronkelijk voor dit pand heb ben gestaan, kan wel worden opgemerkt dat dergelijke stenen vanwege hun gewicht, na sloop, gewoonlijk niet meer over grote afstanden werden vervoerd en altijd werden hergebruikt voor een of ander doel in de directe omgeving. In het onder havige geval zijn ze geplaatst in Middel burg. Zodat, door hen die daar oog voor hebben, anno 1996 nog steeds van derge lijke kleine monumenten kan worden geno ten. F.A. Broeksma Geniet u ook altijd zo van de verhalen die zich afspelen langs onze kust? Sil de strandjutter is daar zo'n prachtig en ont roerend voorbeeld van. Cor Bruyn weet ons in dit boek mee te slepen in de wereld van redders en geredden. Het is en blijft echter een verhaal berustend op fantasie. Helaas kwamen dergelijke scheepsrampen ook in het echt voor, ook binnen ons eigen heem. Zo vond er een grote scheepsramp plaats in de vroege morgen van zaterdag 14 december 1907, toen de Engelse driemastschoener Doris voor de kust van Westkapelle in een hevige storm vastliep en verging. Reeds diezelfde dag lezen we in de Mid- deiburgsche Courant: 'Een schipbreuk bij Westkapelle. Hedennacht is op de Rassen in den Deurlo bij het Zuiderhoofd, tus- schen Westkapelle en Zoutelande de driemastschoener Doris, thuisbehoorende te Patstown, aan den grond geraakt. De te Westkapelle gestationneerde kotter van het Loodswezen is heden morgen langs het schip gevaren op een afstand van een halven kilometer. Van schepelingen is niets bemerkt. Vermoed wordt dat zij het vaar tuig met de boot verlaten hebben en omgeslagen zijn. De schoener ligt onge veer 2V2 kilometer uit den wal. Een sleep boot uit Vlissingen met de reddingsboot van daar, die heden morgen om half twaalf in de nabijheid van het schip kwam, moest onverrichter zake terugkeeren, wijl de schoener door de hooge zeeën niet te bereiken valt. Te Westkapelle beweert men dat zich manschappen in het want bevinden, het geen evenwel daar niet te zien is. Tot dus ver zijn geen lijken aangespoeld; wel zijn te Zoutelande aangedreven een riem, een reddingsboei en een paar luiken. 'Volgens een later bericht is de reddings boot Koning Willem III met de sleepboot uit

de Wete | 1996 | | pagina 22