oranjewimpel kreeg aangeboden. Deze vlag en wimpel waren vervaardigd door de firma J. Raamsdonk uit Vlissingen. De redders en hun familie werden door de inspecteur en de adjunct-directeur van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland aan de woning van Schroevers afgehaald. Zodra de helden op het De Ruijterplein versche nen, werden zij verwelkomd met een drie werf hoera. Op de scheepshelling bij het De Ruijter plein, het zogenoemde Zeehondenwerfje, waar de botter lag afgemeerd, hield de heer Lucas, de inspecteur van de stoom vaartmaatschappij, een toespraak waarin hij de familie veel lof toezwaaide voor de verrichte redding. Ook richtte hij nog een paar woorden tot de 13-jarige Jacob van de Ketterij: 'Als ik je zoo aanzie, denk ik aan mijn jeugd, toen ik op denzelfden leef tijd mijn loopbaan als zeeman begon. Ik weet echter niet of ik toen den moed al gehad zou hebben om met grootvader in zoo'n open vaartuig mede te gaan in zoo'n stormachtigen nacht. Die moed, Jacob, die je getoond hebt, wordt door velen bewon derd en ook door mij.' De nieuwe vlag werd vastgebonden en de oude driekleur, die reeds gescheurd aan de mast wapperde, werd neergehaald. Tegelijkertijd ging het huldeblijk de hoogte in, terwijl ondertussen de muziek Wien Neêrlands bloed speelde. Na nogmaals een driewerf hoera vervolg de de heer Lucas zijn toespraak met de woorden: 'En nu, helden van den dag, uit naam van alle deelnemers hebben wij onze taak volbracht. Uw vaartuig is nu ver sierd met ons huldeblijk; en wanneer ge weer geroepen mocht worden Uwe mede- menschen te redden, dan hopen wij dat Uwe pogingen met hetzelfde welslagen zullen bekroond worden. Hijsch dan deez' vlag in top, want al mocht zij door den storm aan flarden waaien, dan zullen er weer vele warme harten gevonden wor den, die U gaarne een nieuwe daarvoor in de plaats zullen aanbieden.' Daarna kregen de redders een voorlopige oorkonde uitgereikt omdat de originele nog niet klaar was, waarop stond vermeld: 'Op heden 26 Dec. 1907 hebben ondergetee- kenden namens het personeel der Stoom vaartmaatschappij Zeeland, Koninklijke Postvaart te Vlissingen, aan den schipper Jacob Schroevers, zijne zonen Job, Ge rard, Jacob, Klaas en Lieven Schroevers en zijnen kleinzoon Jacob van de Ketterij, zijnde de bemanning van den Vlissing- schen Botter de Vijf Gebroeders als blijk van Hulde en waardeering aangeboden een Nederlandsche vlag en Oranjewimpel van zijde ten dienste van hun voornoemd vaartuig en zulks naar aanleiding van de op Zondag den 15 December negentien honderd en zeven door hun heldhaftig en met gevaar voor eigen leven volvoerde redding van T. Mayor, gezagvoerder, E. Caddy, stuurman, en D. Rowlands, matroos van den bij hevigen storm op de Noorderrassen gestrande Engelsche driemastschoener Doris. Gedaan te Vlis singen op dag en datum als boven: T.M. Lucas, C. Dommisse Tc.zn., J.W. Jacob- ze.' Nadat allen deze voorlopige oorkonde in ontvangst hadden genomen, bedankte de heer Schroevers namens zijn familie en met een herhaald hoerageroep door het aanwezige publiek werd de plechtigheid besloten. J.H. Midavaine v 77L:':r:

de Wete | 1996 | | pagina 26