gezegd. Ze gingen naar de schouwburg, zaten in de concertzaal en ze wandelden vrijmoedig met een rottinkje. Met ds. Abresch en ds. Slotenmaker orga niseerden ze een literaire soiree. De doch ter van ds. Sibmacher Zijnen overleed na een korte ziekte, kort vóór de soiree. Er waren broeders die er Gods straffende hand in zagen. Het ging de tegenstanders van de toga goed. Ze kochten een woning aan de Rou- aanse Kaai en maakten er een kerk van met 800 plaatsen. Op de gevel stond 'Pre dikt het evangelie aan alle creaturen.' De kerk werd dan ook al spoedig de Creatu- renkerk genoemd. De onverdraagzamen die er ter kerke gingen, heetten al spoedig de Kaaimannen. Ze gingen op zoek naar een prediker die hun visie deelde. Voor een voorganger uit de Hervormde Kerk kregen ze geen toe De Creaturenkerk van de Kaaimannen aan de Rouaanse Kaai, het hoogste pand op deze foto, heette De Sonne stemming, ook al wilden ze die zelf beta len. Vier anderen hadden de vrijmoedig heid niet kunnen vinden om het beroep aan te nemen. Maar in 1859 kwam ds. Albert Mooy. Hij werd hun predikant, gekleed in het oude gewaad. Zeven vette jaren volgden, vol met allerlei activiteiten. Zending, zondagsschool, jon gelingsvereniging en'een eigen christelijke school, gehuisvest in de woning bij de Spuibrug in de Spanjaardstraat. Met in de gevel de steen waarop staat: 'In den meesten voorspoed behoeft men den bes ten raet.' In de jaren van voorspoed hebben de Kaaimannen die raad gemist. De magere

de Wete | 1996 | | pagina 29