Nieuwe uitgaven 'k heleze 'Ie eit gin lendestrienge. De betekenis van deze uitdrukking is gelijk aan de vorige. De lendestrienge is de rug- gegraat. In deze uitdrukking wordt iemand bedoeld zonder ruggegraat. De lende is het benedengedeelte van de rug. De strienge is het trektouw van een paarde- tuig. Stond het trektouw niet strak, dan stond het paard stil. Het kon ook zo zijn dat, als twee paarden voor een wagen, ploeg of iets dergelijks stonden, een paard het trekken aan het andere paard overliet. Van iemand die nooit hard had gewerkt, werd gezegd: 'Ie eit de strienge nog nooit recht(g)etrokke. F. van den Driest Bronnen: - VaderEen Oud-Walcherse boerderij, 1964. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. In de januari-Wete hebt u deze rubriek moeten missen, in verband met gezinsuit breiding van ondergetekende. Het zal u waarschijnlijk niet ontgaan zijn dat er de afgelopen maanden weer veel boeken zijn verschenen op het gebied van de Zeeuw se (cultuur-)historie. Ik beperk me deze keer tot enkele belangwekkende boeken op archeologisch gebied, waar ons land al geruime tijd op zat te wachten. Vroeg-Middeleeuwse ringwalburgen in Zeeland behandelt een 'Zeeuws' onder werp van internationaal belang. Het boek is ingedeeld in twee delen, die elk precies de helft in beslag nemen: een algemeen deel over de Zeeuwse ringwalburgen en een specifiek deel over de opgravingen te Oost-Souburg. Nadat vlak voor de oorlog enkele proefsleuven daar de noodzaak hadden aangetoond van een uitgebreider onderzoek, is ir. J.A. Trimpe Burger in 1969 begonnen met een grootschalig onderzoek. Archeologisch Nederland heeft jaren reikhalzend uitgekeken naar de inte grale publikatie van deze opgravingsresul taten. Het wachten is meer dan beloond, want het boek dat er nu ligt overtreft alle verwachtingen. Diverse disciplines werkten mee en veel deskundigen lieten hun licht schijnen over diverse deelgebieden. Zo zijn de aangetroffen ijzerslakken en daar mee de ijzerbewerking bestudeerd, de bot- resten en daarmee de veeteelt, enzovoort. Men heeft ook niet geaarzeld zaken waar mee men niet zo goed uit de voeten kan voor het voetlicht te halen, zoals de myste rieuze benen drietanden, die waarschijnlijk gebruikt zijn bij de wolverwerking. Ringwalburgen zijn zeldzame archeologi sche monumenten, bestaande uit een wal van kleiplaggen, zand en palen met een brede ondiepe gracht eromheen, met een diameter variërend van 144 tot 265 meter. De ronde vorm en/of het stratenpatroon is nog steeds te herkennen in de plattegron den van een aantal dorpen en steden, te weten Burgh, Domburg, Middelburg, Oost-

de Wete | 1996 | | pagina 32