Reacties Saeftinge aan de oppervlakte liggen, die de geschiedenis van Zeeland zouden gaan bepalen. Deze hogere gronden bepaalden de loop van waterwegen, hadden invloed op de mate van continuïteit in de bewoning en bepaalden daardoor weer de verschil len in culturele invloeden op het gebied. De verschillen tussen de Zeeuwse eilan den en het Zeeuwse vasteland (Zeeuwsch- Vlaanderen) die zich tot op de dag van vandaag manifesteren, zijn dus voor een belangrijk deel terug te voeren op land schappelijke veranderingen die tienduizen den jaren geleden plaatsvonden! Na een algemeen verhaal volgt er voor elke tijd een kopje 'Zeeuwse situatie'. Zo wordt de veelheid aan informatie aange reikt in steeds engere zin. Ook voor niet- Zeeuwen en niet-archeologen is dit daar om een belangwekkende publikatie. Ook wat prijs en omvang betreft is het toegan kelijk voor een groot publiek. Met daar naast zijn begrippenlijst, schema's, teke ningen en plattegronden is het het eerste boekje in zijn soort dat zo'n compleet en overzichtelijk beeld oplevert. Zeeland in de prehistorie, door J. Jonge- pier. Uitg. Provincie Zeeland, oktober 1995. Prijs 7,50. T. Polderman Spaziergang durch Middelburg Mijn artikel in De Wete van januari 1996 heeft een drietal reacties opgeleverd. Tus sen haakjes heb ik mijn commentaar en aanvullingen hierop weergegeven. Mevrouw J.C. Helleman-Gilde uit Middel burg schrijft: 'Volgens mijn ouders was in het pand van de huidige autorijschool Jas perse (Nieuwe Vlissingseweg 366) tijdens de bezetting een Duitse post gevestigd waar permanent wacht werd gelopen. Een Poolse (of een tweetalige Silezische) offi cier heeft nog aan mijn vader gevraagd of hij wilde helpen met een sabotagegroep. Hij moest daarvoor contact opnemen met de burgemeester van Sint Laurens. Aan de kanaalzijde was vermoedelijk een aanvoerpunt van munitie. Tussen het huis van Jasperse en dat van ons (nr. 382) was een sleuf gegraven waarin springstoffen waren gelegd (iets voor speurders met een detector?). Of deze springstoffen ooit tot ontploffing zijn gebracht is mij niet bekend.' De heer J.J. den Hollander uit Middelburg, die de oorlog bewust heeft meegemaakt, deelde het volgende mee: 'Op het Molenwater was ook nog een aan tal huizen gevorderd tussen de Huishoud school en de Koepoortstraat. Hetzelfde gold tegen het einde van de bezetting voor een aantal huizen in de Nieuwe Oosterse- straat, gelegen aan de achterzijde van de Huishoudschool. Op de koepelomgang van de Oostkerk liep tijdens de oorlog een Duitse wacht (ver moedelijk een uitkijk voor vliegtuigherken ning). Het op het punt Branderijmolengang/ Noordbolwerk gelegen Gereformeerde Rusthuis was door de Duitsers in beslag

de Wete | 1996 | | pagina 34