genomen, evenals het huis van de wegge voerde Joodse Nederlander De Groot aan het Noordbolwerk. In de omgeving Seissingel/Park de Grif fioen woonde in huize De Sprenck onder andere de Ortskommandant (wiens kan toor was gevestigd in de Koepoortstraat). En villa Rozenburg fungeerde als onderko men voor de Feldpost.' Ten slotte reageerde de heer B. van der Weel, eveneens uit Middelburg. Hij schrijft het volgende: 'Wagenaarstraat 12 (De Gouden Poorte) was het onderkomen van de Feldgendar- merie. (Vermoedelijk betrof dit een korte periode tijdens de inundatie van Walche ren in oktober 1944. Daarvoor was de FG gevestigd in Veldzicht.) Een Divisionskommandeur was gevestigd in de omgeving van Park de Griffioen/Seis- singel, een Zivilkommandeur op Dam 6-8 (der Beauftragte) en een Artilleriekomman- deur aan de Tramsingel, tegenwoordig Vlissingsesingel.' Deze laatste drie mededelingen baseert de heer Van der Weel op een mij onbekend dagboek van ene Oberst Lex. Volgens deze Duitser bevonden zich ook nog Duit se instanties in de Gortstraat - het Duitse Rode Kruis - en de Blindenhoek - Wehr- machtsheim. Dit laatste is niet juist; het Wehrmachtsheim was gevestigd in het Schuttershof. Voorts wijst de heer Van der Weel erop dat in de omgeving van de kazerne aan de Noordstraat diverse woningen waren gevorderd, onder meer in de Koningstraat en het Bagijnhof. Dit lijkt mij aannemelijk. Jules Braat Heimwee De heer Leendertse uit Souburg reageerde op het verhaal Heimwee van een oud-Sou burger uit De Wete van januari jongst leden. Volgens hem bestaat er wel degelijk een Zeeuws woord voor heimwee. Zijn schoonfamilie woont in de 'NOP' (Noord oostpolder) en zij hebben vooral in het voorjaar nogal eens last van landziekte, heimwee dus. De Bourdon De heer G. van Biemen uit Middelburg reageerde op het artikel van de heer Van Aalst over de grote iuidklok van de Lange Jan in De Wete van oktober 1995. Deze Iuidklok, de Bourdon, heeft de Tweede Wereldoorlog overleefd en wordt slechts in enkele gevallen geluid, namelijk op 4 mei van 19.55 tot 20.00 uur en op Pasen, Pinksteren en Kerstmis voor de aanvang van de kerkdiensten. Tijdens deze christe lijke hoogtijdagen wordt de klok geassi steerd door twee 'zondagse' luidklokken. Samen luiden deze klokken ook in de Kerstnacht en Oudejaarsnacht van 24.00 tot 00.15 uur. De Bourdon hangt in de toren op 40 meter hoogte (tussen de galm gaten), terwijl de andere luidklokken onge veer 15 meter hoger hangen en eigenlijk deel uitmaken van het carillon. Vadertjes De heer J. van Rooijen uit Vlissingen is het niet met alle aangegeven betekenissen van de (scheld)woorden die J. Vader heeft verzameld, eens (De Wete januari 1996). Door zijn moeder werd het woord seute gebruikt voor een traag vrouwmens, dat niet opschoot met haar werk of dikwijls te

de Wete | 1996 | | pagina 35