sal# produceren en het zoeken naar oorspronkelijke gegevens is veel aantrekkelijker» Hoe romantisch was niet tot voor enkele jaren de prachtige ruïne van Hoogelande, daar midden op Walcheren.Dikwijls is de romantiek een middel. Die ruïne bracht velen tot nadenken over wat dit toch wel geweest moest zijn, zo'n grote kerk midden in dat kale gebied. Het is nu tot een degelijk bouwwerk getrans formeerd, weliswaar in oude stijl, doch helemaal &nders. Dat iïoogeland» leverde een begin op voor de belangstelling in de heem kunde. Aan de oostkant van Walcheren ligt bij de ingang van het Sloe het oude fort Rammekens. Eigenlijk is dat fort pas in een brede belangstelling gekomen na de dijkdoorbraak in 1944 en de dichting van het stroomgat daar.Met een heel grote sleutel van wel 50 cm lengte, die bij een nabijwonende boerderij moest worden ge haald voor een dubbeltje toegangsgeld, gingen wij als schooljongens er elke vakantie heen om te spelen, om de inkrassingen op houten deuren en stenen proberen te ontcijferen, om je er sterk en mach tig te voelen, in schijn. Het was in de jaren *20 nog een ongerept oud fort, met holen waar kapers gemarteld en gedood waren eertijds, met een diepei waterput, alles slecht onderhouden. 000 In Vlissingen ziet men die ronde zerksteen op het Bellamypark.Hij ligt v66r het gebouw van de Openb.Leeszaal, in de straat. Er staat nu niets meer op te lezen, maar v66r 1944 was er het jaartal 1572 in gebeiteld. Wat beduidt deze steen? Het is de plaats waar bij de bevrijding van de Spaanse overheersing op 6 april 1572 de opper- krijgsmeester van Alva, Don Pedro Pacieco, "beneffens" twee Spaan se jonkers zijn opgehangen. Hier bestaat een fraaie gjrairure van. Bij de bevrijding van de Duitse overheersing is deze Steen vernield maar gelukkig wel vervangen, z6nder jaartal echter. Het zijn deze dingen die bij enige kennis er van het wandelen in het Bellamy- park interessant maken. Zulke kennis helpt ook de waardering ver hogen voor historische gebouwen en doet de kostbare restauraties uit openbare middelen door de inwoners aanvaard worden. Ik ben eens set een geselschap door burgemeester jhr. Den Beer Poortugael rondgeleid door het oude stadhuis van Veere. Fantas tisch was dat onder zijn leiding. Maar ik ben ook als scholier op esa schoolreisje eens rondgeleid in de Oudheidskamer van Veers door da oude heer Perrels. Ook dat was iets bijzondere. Ik denk-aan Lóvarondale, die idealistische kuituurmaatschappij in Serooekerke, waar man voorgeeft nog te werken zonder of al thans zo weinig mogelijk kunstmest. De producten van Loveren- dale worden duur verkocht in Den Haag en het buitenland. Wat we ten wij van Loverendale? De vuurtoren van Westkapelle, waarvan de fotograaf Kotvis zo'n prachtige foto heeft gemaakt voor het Zeeuws Tijdschrift, en

de Wete | 1996 | | pagina 43