waarvan de beroemde kunstschilder Piet Mondriaan een mooi sehil- derij heeft gemaakt, boeit toch alle bezoekqpa?,. Wie kent de Willi- brorduo-waterput nog in Zoutelande? Wat mooi i« 't kerkje van Zoute lande.J« oohrikt wel even als je de simpele slecht aangepaste wo ningbouw ziet vanaf de zeedijk, maar 'dat Zoutelande hééft een eigen karakter* Je kunt in Westkapelle, is Meliskerke, in Serooekerke, in Orijpekerke, in Gapinge, in Hitthem, enz. de kleine onaangetaste huisjes nog vinden van de oude keuterboertjes. Als men er maar op Het oude Walcheren en het nieuwe Walcheren* Nieuw is het geïndustrialiseerde Sloe, nieuw zijn de veerboten, nieuw is het stadhuis van Vllssingen, dat ook de moeite waard is ter bezichtiging, nieuw is het gemeentehuis van Westkapelle, nieuw is eigenlijk ook het Hijksarchief te Middelburg met zijn moderne inrichting en goede tentoonstellingsruimte. Het is on juist enkel te blijven bij het oude; ook het nieuwe telt mee. Er zijn nieuwe kerken gebouwd: denk aan Meliskerke, aan de Getuige- niskerk op t Zand te Middelburg, die nauwelijks iemand van binnen heeft gezien, buiten de kerkgangers. Er is het levendige loodswe zen op de Schelde, zowel het Nederlandse als het Belgische, de koninklijke marine, a.d. die veel meer openstaan dan vroeger. Wie heeft er al eens een korenmolen in vol bedrijf bezichtigd? Er staan er op Waloheren nog voldoende. Is men al eens op een zandbank voor de kust van Walcheren geweest? Kent men het bedrijf van de scheepsbouwmaatschappij De Schelde, en heeft men daar al eens het te water laten van een zeeschip bijgewoond? En het bezoek aan een mooie boerderij in vol bedrijf? Of de veestallen van een fokker van melkkoeien, zoals er onder Veere een bestaat? Wie kent Gouy, het gehucht in Noord-Frankrijk waar de rivier de Schelde ont springt aan de voet van de heuvel Saint Martin? Men kan er in een bus op één dag goed naar toe. Alle dorpen en steden op Wal cheren zijn oen excursiebezoek ten volle waard. Een heemkundige kring zal cr jaren over doen, v&Srdat allee is bezocht en toege licht. De archieven van het Hijkearchiefen van de steden Vlis- singen on Voere zijn bronnen van kennis en bewijzen voor ons woongebied. De musea on oudheidskamers vergeten we niet, de eigon verzamelingen als zeldzame tegels, schelpen van de Walcher33 kust, de bsald- «a mpesenhoftsnijders, de poppanmaaksters van boerinnen, wij mogen die evonain vergeten. o o o Een heeniïundigo kring kan ook onderzoeken en basohrijvon. Publi ceren in een jaarboek is G5.a dor voornaamste bezigheden eigenlijk. Wat denkt u van de draaiorgels op Walcheren, misschien vfil iemand ook wol eens de karkorriW^j^sohrijvande liedjes op Walcheren, - 4 -

de Wete | 1996 | | pagina 44