Een face-lift voor Oranjezon De kosmetische industrie doet haar uiter ste best om degenen die een 'rijpere huid' bezitten, ervan te overtuigen dat een face lift heel heilzaam kan zijn. Ook de natuur in ons land vertoont teke nen van aftakeling. Of dit alleen een gevolg is van het ouder worden, staat nog te bezien. In ieder geval worden aller wegen herstelplannen uitgebroed en hier en daar ten uitvoer gebracht. Zo ook in het voormalige waterwingebied Oranjezon, de meeste lezers welbekend. Als voorbereiding op de excursie van 18 mei aanstaande vertel ik in een notedop wat zich hier afspeelt en wat te verwach ten valt. Over de uiteindelijke resultaten laat ik me in dit artikel niet uit, alleen al omdat daarvoor de ruimte ontbreek^. Wie vanaf de Duinweg te Oostkapelle het terrein inkijkt, ziet naast grazende koeien, doorgaans zo'n twintig stuks zwart-bont vee en enkele kastanjebruine Limousins, een uitgestrekte en golvende vlakte. De toplaag is hier aan het eind van de jaren tachtig afgehaald, waardoor vochtige val leien ontstonden, die gaandeweg met pit- russen dichtgroeien. Dat de orchideeën, door Jac. P. Thijsse in 1898 in grote aan tallen hier gesignaleerd, niet terugkomen staat voor mij als een (strand)paal boven water. Om de koeien te beletten de zeldzame koningsvarens te nuttigen, die zich in een oude zandafgraving hebben gevestigd, is een raster geplaatst dat vanaf de weg goed zichtbaar is. We wandelen vervolgens in oostelijke rich ting door het terrein. Vroeger was dit een heel gesjouw vanwege het vele duinriet dat hier groeide. Dit hoge, geelachtige gras heeft plaats gemaakt voor een gras- Verruigd duin in Oranjezon, 1988 (foto R. Struijk)

de Wete | 1996 | | pagina 11