Van de redactie Het begin van de Heemkundige Kring Walcheren U hebt nu de tweede Wete in de nieuwe uitvoering in handen. Over het algemeen hebben bestuur en redactie positieve opmerkingen gehoord over het nieuwe ont werp: de leesbaarheid, de heldere afbeel dingen en de 'speelse' pictogrammen wor den door u gewaardeerd. We zijn daar natuurlijk blij mee en we zullen er, samen met het ADZ, voor zorgen dat elke nieuwe Wete u veel lees- en kijkplezier geeft. In dit nummer besteden we aandacht aan het zilveren jubileum van onze Kring. We hebben Wim van der Heijden bereid gevonden iets te vertellen over de oprich ting, 25 jaar geleden. Hij was als jonge man van in de twintig de eerste secretaris. Bladerend door de eerste Wete's komen bij hem de herinneringen naar boven. De allereerste uitgave van ons mededelin genblad is herdrukt en los bijgevoegd. Zo kunt u de toespraak van de eerste voor zitter nog eens nalezen. U zult zien dat er in 25 jaar veel is veranderd, maar dat de woorden van Van Leeuwen nog steeds voor onze Kring van toepassing zijn. Leo Hollestelle Vóór het begin In de tweede helft van de jaren zestig kwam ik veel in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ik was daar lid van de Heemkundige Kring en ontmoette regelmatig de voorzit ter, de heer J.L. van Leeuwen. Tijdens een van die gesprekjes kwam het gemis aan een Kring op Walcheren aan de orde en Van Leeuwen opperde: 'Als ik in Vlissingen kom rentenieren, dan richten we een Kring Walcheren op.' Dat zal in '69 of begin '70 geweest zijn. Door samenvoeging van gemeenten werd hij burgemeester van Oostburg af en hij keerde terug naar zijn geboorteplaats Vlis singen. Najaar '70 stond hij in Souburg bij me op de stoep met de mededeling: 'We gaan een Kring Walcheren oprichten. Ik word voorzitter; in Middelburg ken ik een oud-lerares, mevrouw Van Nieuwenhuy- zen, die penningmeester kan worden en jij moet secretaris worden.' Gedrieën togen we aan het voorbereiden. Van Leeuwen was duidelijk de spil: hij had grote bestuurlijke ervaring, was jarenlang voorzitter geweest van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen en kende veel mensen. Verder was hij geze gend, soms behept, met een onverzadig bare interesse, nieuwsgierigheid naar van- alles-en-nog-wat, gevoed door een grote werklust. The right man on the right place; een echte 'aentje-pik'. Enkele uitgangspunten van de organisatie

de Wete | 1996 | | pagina 4