Het stadhuis van Arnemuiden enthousiast en bij de leden riep het soms wat verkeerde associaties op: De Pagter dacht bijvoorbeeld dat de vereniging direct al ter ziele ging (zie De Wete nr. 2). Tot slot nog wat over de totstandkoming van het blad. Als jonge vereniging en met een oplage van circa 150 maak je dat blad in eigen beheer. Sta eens even stil bij wat er in die 25 jaar veranderd is! Nu is een snelle computer met een groot geheugen nodig, een scanner voor de afbeeldingen, een DTP-programma voor de opmaak, een moderne drukpers en een bindstraat. Moderne apparatuur hadden we toen ook: een zware typemachine, op school een stencil-inbrandapparaat (vanaf De Wete een nieuwe met grotere resolutie) en een stencilmachine voor universele stencils. In december 1995 was het precies 130 jaar geleden dat het huidige gemeentehuis van Arnemuiden in gebruik werd genomen. De gemeenteraad besloot op 27 januari 1865 tot de afbraak van het oude stadhuis en de bouw van het nieuwe gemeentehuis op dezelfde plaats aan de Langstraat. In Arnemuiden zijn er drie stadhuizen geweest. Het oudste stadhuis, dat na de verheffing van Arnemuiden tot stad in 1574 in gebruik werd genomen, stond volgens archiefgegevens 'achter de oude kruiskerk aan de zuidzijde van de Markt', op de Een nietapparaat met lange arm hadden we ook op school en de kinderen hielpen mee vouwen. Met de bezorging erbij kost te dat een hele week avondwerk. Vanaf nummer 5 hadden we een type machine met brede wagen te leen en er was iemand die de stencils typte. Ik was inmiddels van school veranderd en naar Middelburg verhuisd. De nummers 5 tot en met 11 maakten we op de persen van bestuurslid Dominicus in Westkapelle. Daarna gebeurde de bezorging per deux- chevaux naar de distributieadressen per dorp. Toen ik wegens studie in het najaar van '74 met het secretariaat moest stoppen, werd De Wete gedrukt bij Driedijk en had den we 250 leden. Wim van der Heijden plaats waar nu een boekwinkel is geves tigd. Het heette De Pool. In de volksmond bleef dit nog tot in de achttiende eeuw Het Oude Stadhuis heten. Het stond tussen het bakkershuis De Mane aan de rechter kant en de vleeshouwerswinkel De Gou den Draak aan de linkerkant. Lange tijd is in De Pool een herberg gehouden (van 1742 tot 1845 door de familie Harthoorn). Het oudste stadhuis is slechts kort in gebruik geweest, namelijk tot 1588. In dat jaar werden de twee omstreeks 1580 gebouwde huizen Rochelle en De Zeven-

de Wete | 1996 | | pagina 7