een woord feeëriek en het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en vooral hij die het idee voor de illumina tie aangaf en de uitvoering ervan leidde hebben welverdiende eer ermee ingelegd.' Het concert, gegeven door het Middelburg- sche Muziekkorps onder leiding van Jan Morks, opende zeer toepasselijk met de mars 'Der Kilometerfresser'. In de pauze verzamelden de gasten zich in de Schutterskamer, waar - u raadt het zeker al - het derde glas champagne van die dag gedronken werd. De volgende morgen kregen de automobi listen eerst een rondleiding door de stad. J.A. Frederiks trad als gids op en liet hen alle bijzonderheden van Middelburg zien. Om twaalf uur verzamelden de automobi listen zich met hun voertuigen op de Markt, vanwaar ze, iets vroeger dan gepland, vertrokken voor hun grote rondrit over het eiland. 'In geregelde orde vingen de auto's over de Vlasmarkt den tocht aan. Een enkele, die te laat kwam, werd door den Commis saris van Politie een agent als wegwijzer medegegeven. De rit, door mooi weer begunstigd, ging over Serooskerke, Biggekerke en Zoute- lande naar Westkapelle; toen eerst over den zeedijk en verder langs den weg aan den voet der duinen naar Domburg, waar men tegen kwart na een aankwam aan het Badhotel. Overal onderweg had de stoet de inwo ners naar buiten gelokt, natuurlijk niet tot geringe voldoening der vreemde bezoe kers, die nu het landschap gestoffeerd zagen met de kleurige costumes. Allen uitten trouwens bij aankomst hun vol daanheid over het verrassend mooie land schap, waardoor de rit hen gevoerd had. Nadat in het grasveld voor het Badhotel de auto's waren opgesteld, begon te kwart over twee het déjeuner.' Na een wandelingetje over het strand ver trokken de deelnemers om vier uur weer richting Veere. De route ging langs de Noordweg over Oostkapelle naar Seroos kerke, toen over Vrouwenpolder en langs de dijk naar Veere. 'En overal langs den weg en in de dorpen dezelfde tooneelen van de nieuwsgierige boeren en boerinnen en hun kroost. En wat daarbij de automo bilisten bovenal trof, dat waren de vriende lijke, vroolijke gezichten waarmede ze overal begroet werden. We hoorden een van hen verklaren dat hij in zijn automo biel-ervaring zoo iets sedert jaren niet meer gezien had. En een wereldwijze con frater merkte pessimistisch op: "Wacht maar! Ze kennen ons nog niet! Eén zoo'n dagje is heel mooi, maar als ze ons vaak zien...!" Laten we er bijvoegen dat de Walchenaren de auto's niet in volle vaart hebben zien rij den en dat men op de meeste wegen op Walcheren dat wel nooit zal zien, want pas heeft men een eindje rechtuit gereden of er komt wel weer een bocht. Eigenlijk bestaan heele stukken van de weg van Westkapelle en van Serooskerke naar Vrouwenpolder uit een aaneenschakeling van bochten en daaronder zijn er die een rechte hoek vormen.' Dankzij het 'uitstekende remsysteem van deze moderne automobielen' leverden de bochten geen bezwaar op; alleen lag de snelheid waarmee gereden werd aanzien lijk lager dan de leden van de Automobiel club gewend waren. In Veere stopten de auto's op de Markt en bezochten de automobilisten de Oudheids kamer in het stadhuis. Hierna werd er thee

de Wete | 1996 | | pagina 16