700 jaar visserij in Veere Met of zonder onderbrekingen? Het zal omstreeks het midden van de der tiende eeuw zijn geweest dat de eerste vissers met hun kleine scheepjes vanuit Veere naar zee gingen om daar hun netten uit te werpen. In de eeuwen daarna, tot 1961zijn Veere en de visserij steeds onafscheidelijk met elkaar verbonden geweest; een aaneengesloten periode van ruim zevenhonderd jaar. Toch zijn er twijfels over de vraag of er inderdaad sprake is geweest van een onafgebroken periode. Verschillende beschrijvers van de Veerse historie hou den het er op dat binnen dit tijdvak van ongeveer zevenhonderd jaar ook sprake is geweest van visserij-loze periodes. Dan worden genoemd de jaren 1753 tot 1870 en 1896 tot 1904. J.H. Midavaine noemt in dit verband de jaartallen 1753 en 1896. In zijn onlangs verschenen fotoboekje Veere in vroeger tij den deel II is op pagina 65 een fraaie foto afgedrukt van de vissersvloot in de haven. Bij deze foto schetst hij met enkele volzin nen de geschiedenis van de Veerse visse rij. Hij vermeldt dat in 1753 de laatste vis- serspink in Veere werd verkocht en, even verderop, dat de Arnemuidse vissers, die omstreeks 1870 (na de afdamming van het Sloe) naar Veere zijn gekomen, in 1896 weer allemaal weg zijn. De tekst van Mida vaine wekt de suggestie dat in beide jaren (1753 en 1896) de visserij (tijdelijk) uit Veere is verdwenen. Dit is echter beslist niet het geval! Het misverstand van 1753 is waarschijnlijk ontstaan als gevolg van het feit dat het woord 'visserspink' twee betekenissen heeft, namelijk in algemene zin de bena ming voor een klein vissersvaartuig, maar ook als benaming voor een bepaald type vissersvaartuig, de 'pink'. De pinkvisserij was in de zestiende en zeventiende eeuw van groot belang in Veere. De pinkvissers hadden zich zelfs verenigd in een eigen belangenvereniging, het 'corpus der pinkvissers'. Het is dus op zich niet zo vreemd dat de verkoop van de laatste visserspink in Veere als een belangrijk gebeuren werd beschouwd. Het betekende echter niet dat daarmee alle visserij uit Veere verdween. Andere takken van visserij, zoals de hoe kervisserij en de kordervisserij, werden ook na 1753 vanuit Veere beoefend. Bovendien was er nog de voor Veere belangrijke oestervisserij, in die tijd ook wel 'oesterneering' genoemd. IS 'Een pinck ofte zeeboot', kopergravure door Claes Jansz. Visscher de Jonge (1568-1652)

de Wete | 1996 | | pagina 25