m In 1928 neemt Schulte Thieme de N.V. Chemicaliën- en verfhandel v/h C.A. Schulte Co. over. Dit bedrijf had een jaar eerder nog een vergunning verkregen voor de oprichting van een verfmalerij aan de Lange Delft H2 en was bekend om zijn glansverf van het merk 'De Verfkwast'. Het nieuwe filiaal van Schulte Thieme wordt toepasselijk 'HaTwee' genoemd. De vert en borstel makerij in de Gortstraat wordt kort daarna verkocht. In 1933 wordt het huis met de rode pilaren uitgebreid met het belendende pand A93, nu Lange Delft 121. Door de Middelburgse ijzergieterij Boddaert, opgericht in 1850 door de heren Boddaert en Reigersberg Versluis en destijds gevestigd aan de Kousteensedjjk op het terrein waar nu de Zeeuwse Bibliotheek staat, worden voor de uitbreiding drie identieke pilaren gego ten. Het huidige aantal van acht pilaren is dan bereikt. De afbeelding van de drogis terij in advertenties wordt dan eveneens uitgebreid met drie pilaren. Bij het Duitse bombardement van 17 mei 1940 gaat het filiaal H2 van Schulte Thieme naast de 'Gouden Sonne' in vlam men op. Het 'huis met de rode pilaren' blijft echter gespaard. Uit de statuten van 19 september 1955 blijkt dat de drogisterij tevens verfwaren en wasprodukten fabriceert. Helaas is deze zaak op den duur niet meer opgewassen tegen de twee ook in Middelburg gevestigde landelijke drogiste rijketens. Drogisterij Schulte Thieme wordt opgeheven in 1988. Voor veel Middelburgers is de drogisterij met de 'rode pilaren' een begrip geworden. Persoonlijk vond ik de zaak een mij wel aansprekende sfeer uitademen van vroe gere tijden, vooral wanneer men keek naar de lange rijen ouderwetse potten met krui den. Richten we dan nu de aandacht op de bouwkundige aspecten van het 'huis met de rode pilaren'. Het gedeelte met de oud ste pilaren, Lange Delft 119, heeft een zeventiende-eeuwse trapgevel, zandste nen banden, togen (bogen van een gewelf) en waterlijsten. In de top zien we twee kruiskozijnen met luiken. Het pand was oorspronkelijk genaamd 'Ros bayaert' en het bezit nog een gevelsteen waarop jarenlang het zwartgeverfde jaartal 1574 was te zien. Hopelijk wordt dit verdwenen jaartal er ooit weer opnieuw opgeschilderd. Het belendende pand op nr. 121 is een huis met een rechte gevel, die een lijst met consoles bevat. We zien een bepleistering met cordonlijst. In 1988 komt 'het huis met de rode pilaren' in de steigers te staan en wordt het bin-

de Wete | 1996 | | pagina 33