Vadertjes nenin geheel verbouwd. De buitenkant blijft echter, op een verplaatsing van een ingang na, geheel intact. Zelfs de typische, in de hoeken afgeronde kozijniatten wor den gehandhaafd. Tevens worden de pila ren weer van een frisse rode kleur voor zien en iijkt de geschiedenis zich te herha len. Op 1 november 1989 start Peter Gruijs uit Zonnemaire drogisterij en kruide rij 'De Rode Pilaren' aan de Lange Delft 121, de uitbreiding van het oorspronkelijke 'huis met de rode pilaren' van 1933. Een jaar later wordt zelfs in het pand waar de geschiedenis van 'het huis met de rode pilaren' is begonnen (nr. 119) weer een drogisterij gevestigd. De cirkel is dan weer rond, maar niet voor lang. Drogisterij Cency bleek niet levensvastbaar, want in het begin van 1996 is in dit pand hobby zaak Pipoos geopend. De drogisterij en kruiderij op nr. 121 daarentegen heeft inmiddels een goede reputatie opgebouwd en houdt in zijn naam de herinnering levendig aan het 'huis met de rode pila ren'. A.F. Franken Geraadpleegde bronnen: - Rijksarchief in Zeeland, Hinderwetvergun ningen, inv. nr. 48. - Adresboekjes Middelburg. - Zeeuws Documentatiecentrum, documentatie bedrijven (drogisterijen) Middelburg: gedrukte bijvoegsels tot de Nederlandse Staatscourant, bevattende statuten. - Mondelinge informatie van Adriaan van Varïk (1899-1992), van 1911 tot en met 1965 werkzaam bij de drogisterij. "t Is schande! Ze 'andele d'r mae net mee as meet den erme Willeboord Kornelisse indertied. Men gebruikte deze uitdrukking als men vond dat iemand niet goed werd behan deld. Als voorbeeld werd dan Willeboord Kornelisse uit Oostkapelle aangehaald. Hoe hij werd bejegend, leest u in onder staand verhaal. Dit jaar wordt het (waarschijnlijke) geboor tejaar van de Fries Menno Simons (1496- 1561) herdacht. Simons, een voormalig pastoor uit Witmarsum, was de voortrekker van de doopsgezinden. Hij was het, die tij dens de vervolging door de Roomse Kerk en het Spaanse gezag de uiteengeslagen gemeenten in ons land heeft verzameld. De doopsgezinden behoorden tot een groep protestanten die afkomstig was uit Zwitserland en Zuid-Duitsland. Hun belangrijkste kenmerken waren: volwasse- nendoop, tegen militaire dienst en tegen het afleggen van de eed. In het begin werden ze anabaptisten of

de Wete | 1996 | | pagina 34