Nieuwe uitgaven 'k heleze bevalling werd het kind zo snel mogelijk in een van de Middelburgse kerken gedoopt. Op 14 oktober 1564 werd Willeboort ver oordeeld tot de dood door onthoofding met het zwaard. Zijn lichaam zou op een rad en zijn hoofd op een staak buiten de stad gezet worden. Zijn goederen werden ver beurd verklaard. Het huis van Willeboort en Mayken bracht 60 ponden, 13 schellin gen en 4 groten vlaams op. Omgerekend in guldens ruim 360,-. In het boekje Bijdragen voor de Geschie denis der Hervorming in Zeeland 1524- 1572 van K.R. Pekelharing komen enkele verklaringen voor, waaruit blijkt dat de vol trekking van het vonnis door toedoen van een volksoproer niet soepel verliep. Zo verklaarde Hugo Wisse van der Bottin- ge, die gevangenbewaarder van het 's Gravensteen was, dat men twee nachten met de executie bezig was geweest. De eerste nacht kon men deze niet volbren gen. Dienaars van de rentmeester, waar onder de stadhouder Geraert van Uuytwyck, verklaarden dat de executie van Willeboort 'groote moeyte, arbeyt en peri- ckelen' had gekost. Men had twee dagen en twee nachten nodig gehad om de exe cutie rond te krijgen. Dit kwam omdat er 'groot volck in roeren was.' Hierdoor lukte het met moeite de scherprechter Pieter Lannoy en de dienaars binnen de muren van het 's Gravensteen te krijgen. Op 26 oktober 1564 was het dan zover. Om twee uur 's nachts werd het vonnis voltrokken. Mayken (Willeboorts) wist tijdens het oproer met andere gevangenen te vluch ten. Jan Vader (1875-1966) vermeldt dat om streeks 1850 de uitdrukking "t Is schande Ze 'andele d'r mae net mee as meet den erme Willeboord Kornelisse indertied' in Oostkapelle en omstreken nog vaak werd gehoord. F. van den Driest Geraadpleegde bronnen: - H.M. Kesteloo, Oostkapelle in woord en beeld (1909). - K.R. Pekelharing, Bijdragen voor de Geschie denis der Hervorming in Zeeland 1524-1572 (1866). - Provinciale Zeeuwse Courant, 8 februari 1996. Beter laat dan nooit. Dat geldt voor de nu volgende bespreking van Walacria deel 7, dat al verschenen is in november vorig jaar. De meest recente Kroniek van Wal cheren is schandalig genoeg nog niet de revue gepasseerd in De Wete, en dat ter wijl de HKW toch aan de wieg heeft ge staan van de uitgave van deze jaarboeken! Ditmaal nemen er vooral de veranderingen in het Middelburgse straatbeeld een be langrijke plaats in. Daarvan getuigen voor al de artikelen van C.A. van Swigchem over de Dwarskaai en van C. Sanderse over de stadskranen van Middelburg. We mogen ons gelukkig prijzen dat C.A. van Swigchem door zijn emeritaat zich

de Wete | 1996 | | pagina 36