tegenwoordig vaker op de Boulevard in Vlissingen ophoudt dan vroeger en zich met zijn publikaties dikwijls op zijn geboor tegrond richt. In Walacria 6 trakteerde hij ons al op een artikel over de Middelburgse wederopbouw, ditmaal reconstrueert en beschrijft hij de Middelburgse Dwarskaai, waar hij zelf geboren en getogen is (en wel in het huis 'De Salamander'). Van elk huis afzonderlijk beschrijft hij in het kort de bouw- en bewoningsgeschiedenis, verge zeld van (reconstructie)tekeningen van zijn hand. Als ik deze schetsjes zie, kan ik me ineens weer de colleges bouwkunst aan de VU van Bert van Swigchem levendig voor de geest halen. Hij vertelde allerlei bijzonderheden over de Barok in Italië en schetste tegelijkertijd de voorgevel van de II Gesü te Rome of de San Carlo alle quat- tro fontane van Borromini op het bord, om zijn betoog te begeleiden. Bij mijn weten ging dat alles uit het hoofd. Ook bij de tot standkoming van het boek over de 700- jarige geschiedenis van Veere (Bert maak te deel uit van de redactieraad) onderhield hij ons met zijn visie op de geschiedenis van stadhuis, Grote Kerk en Veerse woon huizen. Al brainstormend over het feitelijke ontwerp van de Grote Kerk fantaseerde hij, met een voortreffelijk gevoel voor en kennis van verhoudingen en stijlkenmer ken, hoe de toren er uitgezien zou kunnen hebben indien hij afgebouwd was. Zijn illu stratiecapaciteiten (op bouwhistorisch gebied) zijn fenomenaal; het mocht dan ook geen wonder heten dat de VU hem een expositie van eigen werk aanbood, ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogle raar. Niet alleen door illustratiemateriaal en geschiedschrijving weet hij de vooroorlog se Dwarskaai tot leven te brengen, zeker ook zijn het zijn eigen jeugdherinneringen die het 'Kaaigevoel' van destijds overdra gen. C. Sanderse, van de bijdrage Hijsen in Middelburg, is voor HKW'ers ook al een goede bekende. Aan de manier waarop hij zich vastbijt in allerlei historische onder werpen, kan menig amateur-historicus een voorbeeld nemen. De kennis en de vele interesses van Cor resulteren naar mijn smaak wat te weinig in publikaties. Al met al een boeiend en veelomvattend verhaal. Verder in Walacria 7 een in memoriam van Bert Teunis en een weergave van de druk bezochte en interessante HKW-lezing over de misverstanden rond Walcherens bevrij ding van 'onze eigen' Ad van Dijk. Een ver geten stuk Domburgse geschiedenis en wel die van de bibliotheek van de Volks bond tegen Drankmisbruik wordt geschetst door Truus Trimpe Burger-Mekking, terwijl Anton van Haperen een zeer lezenswaar dige uiteenzetting geeft over de bossen op Walcheren, verleden, heden en toekomst. Walacria, een kroniek van Walcheren, 7. Stichting Natuur- en Recreatie-Informatie, Middelburg 1995. Prijs 32,50. Tiny Polderman

de Wete | 1996 | | pagina 37