OS* Een morsige zeemanshoek aan het IJ tSD 'Buitenlanders in Amsterdam op zoek naar Michiel de Ruyters woning zochten zich vaak een ongeluk. Zij dwaalden door de grachtengordel, waar zovele van De Ruyters collega's in fraaie patriciërshuizen woonden. Zij verwachtten de grote admiraal in een soort paleis aan te treffen, vergelijk baar met het stadhuis op de Dam. Aan het einde van hun zoektocht moe ten ze perplex hebben gestaan voor De Ruyters eenvoudige rijtjeshuis, in een tamelijk morsige zeemanshoek aan het IJ.' -ronald prud'homme van reine, Rechterhand van Nederland ■8-c Intekenbiljet Inleveren bij uw boekhandelaar: zie ommezijde voor firmastempel. Naam Adres Postcode Woonplaats tekent in op: ronald prud'homme van reine Geïllustreerd Rechterhand van Nederland. Biografie Gebonden met stofomslag van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Formaat 14x20 cm Intekenprijs: f55,oo/noo bf Omvang ca. 400 blz. Na verschijning (12 september): isbn 90 295 5486 9 f65,00/1300 bf Open Domein nr. 32 oS" Een zeeman met zout in het bloed 'Qo Een man van de praktijk, zo kan De Ruyter het best worden gekarak teriseerd. Bijna zijn hele leven voer hij in zeer verschillende hoedanigheden en bij uiteenlopende takken van scheepvaart. Als walvisvaarder voer hij naar Jan Mayen en Spitsbergen; als kaper doorkruiste hij de Noordzee en Het Kanaal; als schipper- koopvaarder zeilde hij naar Ierland, Schot land, Scandinavië, de Middellandse Zee, Marokko, Brazilië en het Caraïbisch gebied. Ruim dertig jaar in dienst bij walvis vaart, kaapvaart en koopvaardij maakten van De Ruyter een zeeman met zout in het bloed. Na een kort intermezzo als kapitein op een oorlogsvloot trad De Ruyter op vijf enveertigjarige leeftijd in vaste dienst bij de marine. Hij kweet zich in de Engelse oorlogen voorbeeldig van zijn taak en werd in 1665 door raad pensionaris Johan de Witt tot opper bevelhebber van de oorlogsvloot benoemd; deze zag in De Ruyter zijn 'rechterhand' op de vloot die hij tot dan toe had moeten ontberen. Er ontstond een unieke samenwerking tussen bei de mannen, die voor de Nederlandse oorlogs vloot buitengewoon veel heeft betekend. In 1675, een paar jaar na de moord op Johan de Witt, werd De Ruyter met een te kleine vloot naar de Middellandse Zee gestuurd om de Spanjaarden te helpen tegen de Fransen op Sicilië. Hij wist in twee zeeslagen knap stand te houden maar raakte door een kanonskogel ernstig gewond aan zijn been. Een week later overleed de popu laire vlootvoogd. 'Eindlijk is dien Held aan het rusten,' schreef D. Schelte in zijn rouwdicht. De slag bij Kijkduin op 21 augustus 1673, detail. Schil derij door Abrahqm Storck 'SD

de Wete | 1996 | | pagina 4