c© Rechterhand van Nederland 12 september a.s. verschijnt: RONALD PRUD'HOMME VAN REINE Rechterhand van Nederland. Biografie van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Wie kent hem niet, Michiel Adriaens- Vlissingen begon ('in een blauwge- ruite kiel...') en eindigde als luitenant admiraal-generaal en opperbevelheb ber van de gecombineerde Nederlands- Spaanse vloot in de Middellandse Zee. Doorgaans blijft de kennis van Neer- zoon de Ruyter (1607-1676), zonder lands beroemdste zeeheld echter ste- twijfel een van de grootste figuren uit de Nederlandse geschie denis? Hij is beroemd van de verhalen op school over zijn kwajongensstreken in Vlissingen, zijn vriendschap met het zwarte jongetje Jan Compagnie, de Duin kerker kapers die van zijn met boter besmeerde schip af- Het touwslagerswiel waaraan De Ruyter volgens overlevering als jongen zou hebben gedraaid. (Stedelijk Museum, Missingen) /Qo ken op het niveau van de anekdotiek. In de ruim drie eeuwen die er na zijn dood zijn verstreken zijn er slechts twee biogra fieën van belang ver schenen: de zeventien- de-eeuwse levensbe schrijving van Gerard Brandt, waarin De Ruyter wordt voorge steld als de Klassieke Held, en die van gleden en de diverse zeeslagen waarin P. J. Blok uit 1928, waarin de geportret- hij de vloot naar de overwinning voer- teerde naar voren komt als een ietwat de. Ontelbare malen is het levens- saaie, rondborstige zeeman, verhaal al verteld van de zoon van een bierdrager die zijn carrière als eenvou- Maar wie was De Ruyter nu echt? dige draaiersjongen in de lijnbaan in Welke man gaat er werkelijk schuil

de Wete | 1996 | | pagina 6