•n\ /c\ Van de redactie o( Heemkunde op Walcheren 33H- 25 jaar navelstaren? In dit nummer besteden we wederom aan dacht aan ons jubileumjaar. 'Wat heeft 25 jaar Heemkundige Kring Walcheren ons gebracht?' en 'Hoe ziet de toekomst van de heemkunde op Walcheren er uit?' zijn de vragen die in de eerste bijdrage worden beantwoord. Verder in dit nummer een bijdrage van Jules Braat. Dit buitenheemse lid weet ons iedere keer weer te verrassen met interes sante bijdragen over de Tweede Wereld oorlog, waarbij deze keer de rol van zijn voormalige werkgever, de Nederlandse Spoorwegen, wordt belicht. De heer C. Leeman heeft vorig jaar een diepgravende studie afgerond over de Veerse visserij. Hij heeft deze studie gemaakt omdat hij in de jaren dertig en veertig in Veere woonde en daar geduren de zijn schooltijd vaak te vinden was aan de haven en bij de sluizen. Deze beelden en indrukken van de visserij behoren tot de voltooid verleden tijd, maar ze zijn de heer Leeman altijd bijgebleven. In de komende Wete's zullen we nog een aantal artikelen uit deze scriptie publiceren. Frans van den Driest pakt de draad weer op van zijn bijdrage in de vorige Wete; bij geloof was een hardnekkig verschijnsel op Walcheren. Verder nog een aantal andere bijdragen waaronder een over een bijzonder winkel pand in Middelburg. En natuurlijk ook aan dacht voor de jubileummiddag op 23 maart jl., inclusief enkele impressiefoto's. Leo Hollestelle De Heemkundige Kring Walcheren houdt zich bezig met heemkunde. Duidelijk iets dat je kunt bestuderen, want het woord 'kunde' duidt op het verwerven van kennis; vergelijk natuurkunde, scheikunde en ster renkunde. Heem heeft veel weg van het Duitse woord 'heim': de eigen vertrouwde omgeving. Heemkunde is meer dan volkskunde, meer dan dialectologie en meer dan kennis van de flora en fauna van de streek. Zij omvat de kennis en bestudering van de eigen streek in zijn geheel en van de mensen die daar hebben gewoond, vanuit verschillen de gezichtspunten. In Nederland is de belangstelling voor de geschiedenis van de eigen omgeving erg groot. In NRC Handelsblad van 14 sep tember 1995 werd met de kop 'Nostalgie in clubverband' aandacht besteed aan wat wel de grootste hobby van Nederland wordt genoemd. De Heemkundige Kring op Walcheren heeft met 1900 leden waar schijnlijk de meeste liefhebbers van deze

de Wete | 1996 | | pagina 8