hobby in een verband verenigd. Hoe komt het nu dat op Walcheren zoveel mensen warm zijn te krijgen voor heem kunde? Eigenlijk is deze vraag niet hele maal juist, want de vereniging kent ook een heleboel leden die niet op het voorma lige eiland wonen maar wel lid zijn. Deze groep van ongeveer 320 leden (bijna 17%) noemen we de buitenheemse leden. De vraag moet dus eigenlijk luiden: waarom zijn zoveel mensen geïnteresseerd in de (eigen vertrouwde) omgeving van Walche ren? Misschien de relatief grote hoeveel heid inwoners die Walcheren heeft en altijd heeft gehad? Wellicht, maar de Heemkun dige Kring De Bevelanden heeft met een werkgebied van eveneens ruim 100.000 mensen slechts een derde van het aantal leden dat de kring op Walcheren heeft. Op gezette tijden wordt er wel eens ge(borrel)praat over de kracht van de HKW. Ligt het aan de aard van bewoners en voormalige bewoners van Walcheren? Ligt het aan de rijke en onuitputtelijke his torie van het voormalige eiland? Ligt het aan een goed bestuur in de afgelopen 25 jaar of aan het mededelingenblad De Wete? Ik denk dat het een combinatie is van fac toren. Walcheren is met de twee steden Vlissingen en Middelburg relatief een dichtbevolkt gedeelte van Zeeland. Hoewel sinds de aanleg van de Sloedam in 1871 Walcheren de facto eiland-af is, blijft het een eiland. Ook de vele veranderingen die Walcheren heeft ondergaan, en nog ondergaat, spelen een rol. De HKW biedt de mogelijkheid om het oude of verloren gegane te bestuderen en zelfs te koeste ren. Daar is niets mis mee. De Kring biedt hiervoor enkele goede 'instrumenten' aan, waarvan het mededelingenblad De Wete de belangrijkste is (hierover in de volgende Wete meer). Tweeduizend leden op 31 december 1996? Kunnen we dan zeggen: 'The sky is the limit'? Wat is het maximaal aantal leden dat de HKW kan bereiken? Zijn we als vereniging nu zo langzamerhand niet op het hoogtepunt van onze 'roem'? Het is nog maar de vraag of dergelijke opmerkin gen zinvol zijn. Van een grote club gaat natuurlijk een stimulerende werking uit: 'Zorg dat je erbij komt!' Volgt na een periode van bloei een periode van verval? Wat is de toekomst van de HKW? Vooral oudere mensen, ouder dan vijftig jaar, zijn geïnteresseerd in heemkun de. Betekent dit dat heemkundige kringen in het algemeen en de HKW in het bijzon der verder zullen vergrijzen en zullen gaan lijken op de traditionele kerken? Of is heemkunde iets dat je raakt als je ouder wordt en zullen jongere generaties de draad oppakken als zij Abraham of Sara hebben gezien? Het is onbekend hoeveel 'jongere' leden de HKW heeft. In ieder geval was het duizendste lid dat zich in 1986 aanmeldde 21 jaar en zijn in bestuur en redactie van De Wete ook jongere mensen actief. Hoewel de HKW van de toenemende ver grijzing zal profiteren, worden de jongere Walchenaren niet vergeten. De HKW heeft meegewerkt aan een lesbrief voor de basisvorming in het voortgezet onderwijs. Sinds enige jaren is bestudering van de eigen leefomgeving een van de vakken voor twaalf- en dertienjarigen. Een andere vraag is hoe onuitputtelijk ons heem eigenlijk is. Als je ziet waarover 25 jaar lang is geschreven in De Wete en welke onderwerpen er allemaal zijn behan deld tijdens de vele bijeenkomsten, dan ga

de Wete | 1996 | | pagina 9