Automobielzveek in Walcheren Juni 1910 Wat nu voor ons heel gewoon is, bracht aan het begin van deze eeuw de gehele bevolking van Walcheren op de been: de komst van een paar automobielen. In het jaar 1910 had de sportcommissie van de Nederlandsche Automobiel Club een propagandatocht naar Walcheren georganiseerd, die in de laatste week van juni gehouden zou worden. Reeds op 24 mei werd aan deze gebeurtenis in de Mid- delburgsche Courant aandacht besteed. De zaterdag daarvoor hadden enkele leden van de club een inspectiereis naar Zeeland gemaakt om te beoordelen of dit gebied wel toegankelijk genoeg zou zijn voor de nieuwe vervoermiddelen. Hiertoe waren drie zware wagens vanuit Bergen op Zoom naar Middelburg gereden, die het gehele parcours moesten afleggen. Men verwachtte namelijk problemen op de ver binding tussen Noord-Brabant en Zeeland, de Scheldedam geheten, omdat daar alleen een spoorlijn overheen liep en geen rijweg. Van de spoorwegen had men toe stemming gekregen om voor deze gele genheid gebruik te maken van deze dam. Voorts zaten er in dit traject nog verschil lende paden met scherpe bochten en het was zeer de vraag of de auto's hiervan gebruik konden maken. Over deze inspectietocht meldde de krant van 24 mei: 'Die rit is uitstekend geslaagd; zoowel de Scheldedam als verdere moeilij ke punten werden zonder eenig bezwaar gepasseerd; geen enkel incident deed zich voor en zelfs zonder verplicht te wezen slechts eenmaal te stoppen is de tocht afgemaakt.' De automobilisten werden door de bevolking van de dorpen waar zij doorheen kwamen, zeer vriendelijk ontvan gen. 's Zondags werd zonder enig incident de tocht over Walcheren gemaakt. De smalle wegen en vele bochten bleken geen moeilijkheden op te leveren. 'Het is dus nu zeker dat de voorgenomen tocht, voor Zeeland en Walcheren uit meer dan een oogpunt van groot, ook financieel belang, doorgaat.' Vervolgens werd het volledige programma in de krant afgedrukt met - omdat men hier nog niet vertrouwd was met het feno meen automobiel - de volgende waar schuwing: 'Bij de auto-tochten te berijden straten en wegen zullen tijdig bekend gemaakt worden. Ofschoon er geen twijfel bestaat dat ieder zal medewerken om de automobilisten een paar aangename dagen te doen doorbrengen in Zeeland's tuin en om onverhoopte ongelukken zoo veel mogelijk te helpen voorkomen, mee- nen wij toch goed te doen op een paar zaken te wijzen, ook in het belang van hen die het aangaat. Zoo zullen bestuurders van voertuigen steeds rechts dienen te houden, tijdig moeten uitwijken en niet eerst als de auto tot op honderd meter genaderd is. Verder moeten bestuurders van rijtuigen bij het tegenkomen of pas- seeren van de automobielen den bok niet verlaten, maar erop blijven en hun paard of paarden flink in de hand houden. Schoolkinderen dienen gewaarschuwd te worden dat zij bij de komst der auto's voor- zichtheid betrachten, tijdig ter zijde van den weg gaan staan en dezen niet op het laatste oogenblik oversteken.' Tot slot werd er op de inwoners van Mid delburg en de deelnemende dorpen een beroep gedaan om logeerkamers ter beschikking te stellen, omdat de hotels in

de Wete | 1996 | | pagina 13