De Maisbaai te Middelburg De herkomst van de naam? Bij mijn onderzoek naar de kranen van Middelburg1 kwam ik in Kesteloo's De stadsrekeningen van Middelburg 1700- 1800 2 het volgende tegen: 'een nieuwe kaaiing van het kleine kraantje tot aan de Maayesbaai'. Een kleine verandering in de spelling is genoeg om er het fonetisch gelijkluidende 'Maisbaai' van te maken. Dat de naam 'Maayesbaai' in 1776 genoemd wordt, houdt in dat deze kaai al langer die naam droeg. Het is mogelijk dat de naam afkomstig is van Jan Mayen, in vorige eeuwen een bekende stek voor de internationale wal vis- en robbenvangst. Het eiland ligt 500 kilometer van de poolcirkel in de Noordelij ke IJszee. Het is een zeer grillig gevormd vulkanisch eiland met een oppervlakte van 372 vierkante kilometer. Op het eiland ligt de Beerenberg, een zo goed als gedoofde vulkaan, 2300 meter hoog. Kleine kraters eromheen zijn nog enigermate actief. Op deze tekening uit ongeveer 1800 is de Maisbaai te zien, met bij de Dokbrug het kleine kraantje. In het voormalige huis van de Opper- equipagemeester van de VOC is nu een appar tementencomplex. Op de achtergrond is de Slijkpoort te zien en de Westpunt, een verdedi gingswerk waarbij de stadshaven tussen Oost punt en Westpunt met een drijvende boom kon worden afgesloten. De weg zuidwaarts van de Slijkpoort voerde naar een laag gelegen gebied tussen havenkanaal en Segeersweg. De keibank, waar schepen bij laag water op de keien werden gekalefaterd, is eveneens zicht baar. We zien het kanaal naar Nieuwland links naar de einder verdwijnen. Links zien we de Oostpunt naar voren steken. De straatnaam 'Punt' herinnert hier nog aan. (RAZ, KZGW Zelandia Illustrata, deel II, nr. 290) IBKIHI1—II—

de Wete | 1996 | | pagina 20