Walcherse walvissen Walcheren heeft iets met walvissen, getui ge onder andere het wapen van het voor malige waterschap. Maar walvissen lijken ook iets met Walcheren te hebben. Regel matig stranden deze zoogdieren op de Walcherse kust. Een overzicht. 'Walvischvaart door Walcherens Kanaal' kopte de Middelburgsche Courant op maandag 1 maart 1937. Op woensdag 24 februari ontdekte de bemanning van het stoomschip Schouwen, dat de veerdienst Vlissingen-Borssele-Terneuzen onderhield, dat er twee potvissen waren 'verebt' op de 'Zuidelijke rug' in het Stoombootgaatje bij Terneuzen. Enkele sleepboten voeren uit om de dieren van dichtbij te gaan bekijken. Een van de dieren, een mannetje van ongeveer 18 meter lengte, werd naar de Nieuwe Haven in Terneuzen gesleept. Het andere dier, ongeveer 18,5 meter lang en van het vrouwelijk geslacht, werd naar de haven van Bres- kens vervoerd. Het nieuws van de bijzon dere vondst heeft zich dan al verspreid en ook het Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo rie te Leiden was gewaarschuwd. De directeur, enkele medewerkers en de Nederlandse walvis- deskundige dr. A.B. van Deinse kwamen er zelf voor naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Men besloot de dieren aan te kopen voor het museum en dat was de aanleiding voor de kop in de Middelburgsche Cou rant. De potvissen moesten namelijk ver voerd worden naar een destructiebedrijf te Overschie, waar ze afgespekt zouden wor den. De skeletten werden daar gereed gemaakt voor tentoonstelling. In het genoemde bericht was het transport door Middelburg als volgt beschreven: 'Het beest werd aan zijn staart gesleept; een 1,5 meter stak boven water uit: een eiland je met een vin er op. Achteruit de vervaar lijke bek. En benedenwinds stonk het ding... Nadat de brug open was - men moest er een half uur voor wachten onge veer - ging het in een flinke vaart naar Veere.' Helaas waren krantefoto's in die tijd nog niet zo in zwang, maar het moet een fan tastisch gezicht zijn geweest. Op zondag 28 februari meldde de Nieuwe Rotterdam- sche Courant de reis van de potvissen en De bij Burgh op Schouwen aangespoelde vinvis ligt op het strand van Vrouwenpolder om ont leed te worden, 1910. (RAZ, KZGW, Zelandia Illustrata deel III, nr. 395cl-2)

de Wete | 1996 | | pagina 22