Nieuwe uitgaven 'k heleze We namen twee verschillende Veerse boe ken ter hand en vroegen ons af welk boek er het eerst was. Zoiets als de kip en het ei. Als je de inleiding van beide werken leest, is het duidelijk: Veere, van vissers- buurt tot vestingstad van Peter Blom en Tiny Polderman is met het voorwoord van de burgemeester klaarblijkelijk in opdracht geschreven, met een duidelijke verbinding met de historische maquette van Veere anno 1813, waar de afgelopen jaren aan is gewerkt. Veere. De eens zo machtige koopstad aan het Veerse Gat is geschreven door J.H. Midavaine, een gedreven amateur-histori cus die zich graag bezighoudt met de geschiedenis van zijn geboorteplaats. Vol gens Midavaine is zijn boek vooral bedoeld voor de toerist, die iets meer wil dan de summiere informatie die bij het VVV-kantoor op hem wacht. Beide boeken bijten elkaar niet, maar het is opmerkelijk dat Midavaine zijn boek op vrijwel hetzelfde tijdstip deed uitkomen als het boek van de gemeentearchivaris en zijn echtgenote. Je kunt de boeken met het oog op de beoogde doelgroepen misschien vergelij ken met een diner, respectievelijk een snelle hap. Het boek van Blom en Polder man bestaat uit een overdadig driegangen menu, waarvan de tweede gang de beschrijving van het stadsbeeld voor en na 1813 bevat. Juist deze bouwhistorische benadering maakt dit boek zo bijzonder en geeft de lezer een goede indruk van onder meer de schoonheid van de Veerse gevels. De opbouw van het boek is een archivaris waardig, de grondigheid waar mee het onderzoek is gedaan een archeo loge. In de keuken van dit boek hebben meerdere mensen (redactie) meegewerkt, deskundigen op het gebied van onder meer de Middeleeuwen en bouwgeschie denis. Dat geeft het boek diepgang, al geven de auteurs met de subtitel 'Bouw stenen voor een stadsgeschiedenis' aan dat zij niet pretenderen hét boek over de geschiedenis van Veere te hebben geschreven. Midavaine's snelle hap voor de lekkere trek bestaat uit vijftien 'ingrediënten'. Naast onontkoombaar Veerse zaken als het stad huis, de Schotse huizen en de Grote Kerk, wordt er ook stilgestaan bij iets minder voor de hand liggende onderwerpen als de vliegtuigfabriek van Fokker, die tot 1926 aan het Kanaal door Walcheren stond. De vele wetenswaardigheden in Midavai ne's boek maken de lezer nieuwsgierig en dat is de grote verdienste van het werkje. Zelfs gelouterde Veere-gangers zullen er nieuwe dingen in ontdekken. Wie viel bij voorbeeld ooit de 'fout' van de maker van de tekst in de gevel van het pand Markt 17 op? Het mag duidelijk zijn dat de twee uitgaven verschillend benaderd en gelezen moeten worden. Welk boek je prefereert is afhan kelijk van je smaak en 'eetlust'. Tiny Polderman en Peter Blom, Veere, van vissersbuurt tot vestingstad, Uitgeverij De Koperen Tuin, 49,90. J. H. Midavaine, Veere. De eens zo machtige koopstad aan het Veerse Gat, uitgegeven in eigen beheer, 12,50. Marco Evenhuis, Leo Hollestelle

de Wete | 1996 | | pagina 36