Een aanbouw aan de 'Bomvrije' De Vlissingse Gevangentoren bedreigd Aan de Vlissingse boulevard De Ruyter bevindt zich de zogenaamde Westpoort, ofwel de Gevangentoren. Deze Westpoort werd gebouwd tussen 1485 en 1510, het juiste bouwjaar is onbekend. Zoals de naam doet vermoeden, gaf deze Tijdens de Franse bezetting aan het begin van de negentiende eeuw werd de kruitto- ren met het daarnaast gelegen gevangen huis gesloopt. Aansluitend aan de overge bleven gevangentoren werd een grote kazerne geplaatst. Dit complex werd bom- JgJ MÉfcHKV' yr—VtiiMMBi.Ni - "SSm De Vlissingse Boulevard de Ruyter, begin jaren zestig. De 'Bomvrij' wordt gerestaureerd. poort vanuit het westen toegang tot de stad. Aanvankelijk bestond hij uit twee torens, die door een zwaar stenen gewelf met elkaar verbonden waren. De toren aan de zeezijde was zwaarder dan die aan de landzijde. Al spoedig kreeg de zwaarste toren een bestemming als gevangentoren en in de zeventiende en achttiende eeuw heeft de toren als lichtbaken gefungeerd. De toren aan de landzijde was als kruit- toren ingericht. vrij gemaakt, zodat in de volksmond de naam 'Bomvrije' ontstond. Ten behoeve van wandelaars werd in 1891 een bruggetje aan de zeezijde aange bracht en drie jaar later, in 1894, werd de toren van de kazerne gescheiden en geheel gerestaureerd. Hierna vond een oudheidkamer er onderdak. Waarschijnlijk door de oorlogsdreiging kreeg de toren in 1913 een zogenaamde mobilisatiebestem ming en werd er een radiohulpstation in gehuisvest. In 1939 werd het bovenste gedeelte van de aan de toren vastgebouwde travee van de 'Bomvrije' gesloopt. Op en achter het

de Wete | 1996 | | pagina 32