intensieve handel in oesters tussen Zee land en Groot-Brittannië bestond, hiervoor een verklaring. Dat de eenvoudige vissers geld noch voldoende kennis van de handel hadden om een dergelijk bedrijf met suc ces te kunnen exploiteren, is mogelijk een andere verklaring. De Veerse oesterputten Behalve de in de zeventiende eeuw aan gelegde oesterput in 'De Culcke' waaraan we in het voorafgaande reeds aandacht besteedden, waren er ook nog oesterput ten en -banken die in de achttiende eeuw waren aangelegd. Hiervan volgt nu een beschrijving. Het is niet bekend wanneer de oesterput- Situering van de oesterputten te Veere, ca. 1750-1850 (kaart Algemeen Rijksarchief). a. oesterputten in 'De Culcke' b. oesterput in de haven c. oesterputten bij de Nelistoren d. oesterputten aan de zuidzijde van de stad ten aan de zuidzijde van de stad zijn aan gelegd. In ieder geval vóór 1758. Eigena ren waren aanvankelijk de Schotse hande laren Ch. Stuart, Tennant en Turing. In 1758 werd het complex overgenomen door de in dat jaar opgerichte Veersche Oester sociëteit. Bij deze overname werd onder meer geregeld dat Tennant en Turing de eerste twee jaar de inkoop van de beno digde oesters uit Engeland zouden blijven verzorgen, alsmede de correspondentie met betrekking tot het debiteren en verko pen van oesters in Brabant en Vlaanderen. Hieruit blijkt dat er oesters werden geïm porteerd uit Engeland en dat Vlaanderen en Brabant afzetgebieden waren voor Veerse oesterhandelaren. Deze oesterputten zijn in de Franse tijd tij delijk buiten gebruik geraakt. In 1831 werd dit complex in exploitatie genomen door de heer Varkenvisscher, koopman te Rotter dam. De putten die inmiddels eigendom waren geworden van de gemeente Veere, waren lange tijd verwaarloosd en Varken visscher moest op eigen kosten - Veere had daarvoor geen middelen beschikbaar - ingrijpende herstel lingen verrichten aan het complex. Bovendien bouwde hij er een loods bij. In 1868 werd de exploitatie van deze oesterputten beëindigd. De oesterput bij de Nelistoren werd in 1732 aangelegd door William Brown. Hij was in 1695 te Londen geboren en woonde sinds 1726 in Veere. Hij heeft niet lang het bewind over deze onderneming gevoerd. In 1735 kwam hij op tragi sche wijze om het leven aan boord van het VOC-schip Anna Catharina, het schip dat samen met Het Vlie gend Hert voor de Walcherse kust

de Wete | 1997 | | pagina 11