Nooit op z'n burgers Het gebeurde een aantal jaren geleden, om precies te zijn in juni 1976. In een van de Walcherse badplaatsen speelde zich het volgende af. Zoals gewoonlijk in het hoofdseizoen was het plaatsje overstroomd met toeristen en vakantiegangers. Het was in de namiddag en mooi weer. Een Zeeuwse vrouw in kle derdracht fietste door de straten van het dorpje. Ze was netjes aangekleed: schone muts op, mooi beukje aan, wit doekje en natuurlijk de bijbehorende sieraden. Kort om, ze was prontjes, want ze moest op verjaarsvisite. Toen ze op de plaats van bestemming aankwam en van de fiets stapte, kwam er een dame met twee kinderen van een jaar of zes, zeven aangewandeld. Waarschijn lijk had de dame haar kinderen veel sprookjes verteld over koningen met lange gewaden en gouden kronen. Want toen ze elkaar dicht genaderd waren, zei een van de kinderen, vol ontzag en met ingehou den adem, als in aanbidding de handjes geheven: 'O, mama, is dat nou de koning?' 'Nee,' antwoordde de Zeeuwse vrouw ad rem, 'ik ben de koningin!' 'Ja, dan eerder de koningin,' zei de dame en ze vervolgde: 'Het is ook wel vorstelijk wat u daar draagt. Ik zou me altijd de koningin voelen met zoiets aan. U zult het toch nooit afleggen, hè?' 'O ja, zeker doe ik dat,' zei de Zeeuw se vrouw. 'Nee toch?', schrok de dame. 'O ja hoor, elke avond als ik naar bed ga, doe ik het af.' 'O, gelukkig,' zei de dame weer. Na nog wat gebabbel over de klederdracht in het algemeen en de Zeeuwse dracht in het bijzonder en hoe dat allemaal in zijn werk gaat, namen ze hartelijk afscheid van elkaar. Als de Zeeuwse vrouw al van plan geweest was om haar klederdracht voor- Walcherse 'koninginnen' (foto A. Friedhojf) goed af te leggen, was ze door deze hulde gesterkt in haar voornemen om nooit op d'r burgers te gaan. Dit is een waar gebeurd verhaal. Ik weet het zeker want ik was er zelf bij. Die bad plaats was Zoutelande en die Zeeuwse vrouw...? Dat was ik. K. Stroo-Louws In De Wete van april 1996 werd een oproep geplaatst om in de eigen woon plaats eens te turven hoeveel mensen de Walcherse dracht trouw zijn gebleven. Daarop kwam een aantal reacties, waaruit het volgende - uiteraard incomplete - beeld tevoorschijn komt: Zoutelande 19 Serooskerke 27 Ritthem 6 West-Souburg 1 Oost-Souburg 17 w.o. 1 Nieuwlandse dracht en 1 Zuid- bevelandse (protestant) Nieuw- en Sint Joosland 3 Biggekerke 12

de Wete | 1997 | | pagina 15