'Volop Vreugde De buurtvereniging Nieuw-Middeiburg in de jaren vijftig Toen de Duitse troepen begin mei 1945 capituleerden, ging een golf van vreugde door ons land. Overal werden op spontane wijze bevrijdingsfeesten georganiseerd, waarin men zich na vijf bezettingsjaren kon uitleven. Middelburg vormde daarop geen uitzonde ring; in tal van straten werd feestgevierd. Zelf heb ik, toen woonachtig in de Bree- straat, diverse openluchtfeesten en avon den in de garage van Vroegop aan de Brakstraat bijgewoond. Deze feesten vormden de aanzet voor de (her)oprichting van buurtverenigingen, die gedurende tal van jaren ontspanning hebben verschaft aan vele Middelburgers. Zonder de andere buurtverenigingen te kort te willen doen, ga ik er één voor het voetlicht halen, te weten de buurtvereni ging Nieuw-Middeiburg en haar activiteiten in de jaren vijftig. Het werk van deze ver eniging staat min of meer model voor de andere Middelburgse buurtverenigingen. Die waren in die jaren rijkelijk aanwezig, zoals Bleek/Spanjaardstraat; Bogardstraat; Bree/Bagijnhof; Bree-/Brak-/Nederstraat; Eigenhaardstraat; Graven-/Gort-/Vlissing- sestraat; Hoogstraat/Nieuwe Haven; Klein Vlaanderen/Volderijlaagte; Kromme Weele/Langeviele/Vlasmarkt; Noordweg; Park van Nieuwenhove/Nadorstweg; Sin- gel/Schuitvlotstraat; Seisdam/Armeniaans Schuitvlot/Achter de Houttuinen; Teerpak- huizen-A/Vinterstraat en de daarbij gelegen singeltjes, buurtvereniging de Vlissingse Brug genaamd; Veerseweg/Dampoort en 't Zand. Deze laatste was een grote en actieve buurtvereniging. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog bestond in de zogenaamde Christelijke Bouw (onder andere Hendrik-, Juliana- en Wilhelminastraat) een Oranjevereniging, de 'rode' Jasmijn- en Rozenstraat deden niet mee. Toen de ergste gevolgen van de inundatie van 1944 voorbij waren en de bevolking in haar buurt was teruggekeerd, kwam het in 1947 tot oprichting van de buurtvereniging Nieuw-Middeiburg. De grote stimulator hiervan was A. Jobse, eigenaar van een loodgietersbedrijf in de Jasmijnstraat. De eerste voorzitter was P. Bouwman. Andere bestuursleden uit de beginperiode waren de dames Buijs en Caljouw, alsmede Piet van den Berg. Welke straten vormden de buurtvereniging Nieuw-Middeiburg? In grote trekken het gebied tussen de Leliestraat-Veersesingel tot de Veerseweg en de daarachter gele gen christelijke en rode buurt. Na de oprichting had men over belangstel ling niet te klagen; zo'n tweehonderd gezinnen, in totaal ongeveer vierhonderd personen, werden uiteindelijk lid. Het bestuur voerde een actief ledenwervings- beleid; bij nieuwe bewoners werd een for mulier in de bus gestopt, na een week ging men horen of er belangstelling was voor het lidmaatschap. Voor de financiën was de vereniging afhankelijk van contributies en bijdragen van donateurs. Subsidie van de gemeente kreeg men niet. De contributie bedroeg 50 cent per maand. Deze werd door wijkver- tegenwoordigers met boekjes opgehaald en daarna afgedragen aan de penning meester. Hoewel het begrip 'sponsor' nog niet was uitgevonden, stak loodgieter Jobse wel eens wat geld in de vereniging. Ooit gaf hij

de Wete | 1997 | | pagina 19