Het kasteel Aldegonde te West-Souburg, gezien van de achterzijde. Steendruk van C.W. Mie- ling, naar een tekening van W.J. Hofdijk (Rijksarchief in Zeeland, KZGW, Zelandia lllustrata deel II, nr. 877) maar het is op een zeker ogenblik verdwe nen. Het is echter niet naar het Stedelijk Museum te Vlissingen overgebracht. Wie kan onze Souburgse vrienden infor meren over de huidige verblijfplaats van het schilderij of wie heeft het in de loop der jaren op andere plaatsen dan de raadszaal gezien? Verloren gevelreclames In het voorjaar van 1996 is Jaap van Wal lenburg begonnen met een inventarisatie van de huisnamen die binnen de bolwer ken van de stad Middelburg voorkwamen. Hij kwam op dit idee doordat hijzelf op zoek ging naar een naam voor zijn eigen huis. Hij kwam al snel tot de conclusie dat huizen uit meer bestaan dan namen alleen; ook gevelstenen en bovenlichten zijn beeldbepalend voor een pand. Jaap van Wallenburg wil dan ook uw aandacht vragen voor de reclameschilderingen die rond de jaren twintig op blinde muren wer den aangebracht. Hij schrijft hierover; 'Deze toch wel artistieke manier van recla me maken is met de komst van de televi sie in een rap tempo verdwenen. De laat ste muurreclame - nog wel in Art Déco- motief - is een paar jaar geleden bij reno vatiewerkzaamheden helaas gesneuveld. Er zijn gelukkig nog enige afbeeldingen te vinden van deze vroeg-twintigste-eeuwse gevelreclames. Ze zijn schaars omdat men vroeger liever de straat of het monument op de gevoelige plaat vastlegde dan dat men echt de reclames fotografeerde. Per slot van rekening vond men de reclames vervuilend, zoiets als graffiti vandaag de dag. Toch is het zonde dat er zo weinig over bekend is, want het is een verloren kunst vorm die nu nog maar door een enkele winkelier op ongeveer gelijkwaardige vroeg-twintigste-eeuwse manier gebruikt wordt. Ais meer winkeliers op deze wijze reclame voerden, zou de stad naar mijn idee een stuk opknappen. Het zou voor een zo bij zondere stad als Middelburg een welkome aanvulling zijn op de toch al fraaie archi tectuur.' Als u weet waar in de stad nog meer gevelreclames of bijvoorbeeld gepleisterde reclametableaus voorkwamen, laat het de heer Van Wallenburg dan weten. Hij kan

de Wete | 1997 | | pagina 35