m a naar de bus op Lewedorp om in Middel burg naar het gymnasium te gaan. Er vloog een vliegtuig door de lucht, zoeklich ten gingen aan, de luchtafweer schoot. Er kwam een dreun vanaf Middelburg en daarna niets meer. In Middelburg aangeko men hoorden we al gauw wat er gebeurd was. Als ik langs de plek van Broeksma's teke ning kom, moet ik er nog altijd aan den ken.' De bomvrije te Vlissingen Het bijschrift onder de foto van de Gevan gentoren in Vlissingen, bij het artikel van mevrouw W. Dekker (De Wete, oktober 1996), is volgens de heer A.H. van Dijk te Vlissingen enigszins misleidend. 'Op de foto is een "korset" van verticale houten balken en horizontale stalen sin gels rond te toren te zien. De Gevangen toren was van oorsprong een verticale gemetselde stenen koker met vloeren. Om de toren bomvrij te maken is in 1810, ten tijde van Napoleon, op deze oude stenen koker een dik koepelgewelf gemetseld. Daarop werd een laag grond gestort om "bomben" te smoren en er geschut op te kunnen plaatsen. Toen in de Tweede Wereldoorlog de toren meerdere malen werd getroffen, ontston den er grote scheuren in het metselwerk waardoor de stukken van de zware stenen koepel de muren uit elkaar begonnen te drukken. Om dat te voorkomen werd een "korset" aangebracht, maar bij de restaura tie werd het probleem pas echt opgelost door de koepel te slopen en opnieuw hou ten vloeren aan te brengen. De monumentale toegangspoort is slechts een reconstructie naar een gravure in de CronykMan Smallegange (1696).' Bijgeloof op Walcheren De heer C.L. Gabriëlse uit Zoutelande reageerde op het stukje over bitterzoet, zoals dat stond in het tweede artikel over bijgeloof op Walcheren van Frans van den Driest in De Wete van juli 1996. In het artikel staat dat bitterzoet op Wal cheren ook elfrank wordt genoemd. De heer Gabriëlse vult dit aan met de opmer king dat men in Zoutelande 'frank-out' zegt en in Arnemuiden 'aeringfrank'. Hij vraagt zich af hoe het plantje in de andere dorpen wordt genoemd. Ontcijfering eerste steen gemaal Boreel Aad de Klerk was een van de weinige leden die op 8 juni vorig jaar de excursie naar het gemaal Boreel maakte. Hij schreef hierover in De Wete van oktober jl. Hij merkte op dat het opschrift van de eer ste steen zo moeilijk te ontcijferen is. 'Zou daar met behulp van moderne technieken niets aan te doen zijn?', zo vroeg hij zich af. Het waterschap was ook nieuwsgierig geworden naar wat er nu op die eerste steen stond en nodigde het publiek tijdens de Open Monumentendag op 14 septem ber jl. uit om de steen te ontcijferen. Femke Gerestein (14 jaar) en haar vrien din Els van Oosten (13 jaar) besloten een poging te wagen: 'Eerst hebben wij gepro beerd de steen voelend te ontcijferen. Dat had echter geen succes. Daarna kwamen wij op het idee een potlood en papier te vragen bij een personeelslid. We hielden het papier tegen de steen en krasten met een potlood er overheen (dat wordt ook

de Wete | 1997 | | pagina 39