m Buitenheemse excursie Het Woud van de Angst Op 21 september van het jaar 1000 bevond zich op een dagreis (te paard) westelijk van Antwerpen en eenzelfde dag reis oostelijk van Gent een zandverstuiving ter grootte van ongeveer 8 hectare in het Woud van de Angst. Hier kwamen reizi gers uit de richting Antwerpen op weg naar Brugge of uit de richting Brugge naar Ant werpen, wat op verhaal. Ze hadden een meermaals bange tocht gemaakt door dit woud, dat niet louter uit bomen bestond, maar ook uit verraderlijke moerassen. Spoedig maakte de commercie - de mens blijft altijd, door de tijden heen, dezelfde - zich ook van deze plek meester en kon men er een pint vatten, noodzakelijke levensbehoeften kopen, zijn paarden laten verzorgen, overnachten, enzovoort. Heel in het kort de ontstaansgeschiedenis van Sint Niklaas, dat zich in 1217 afscheidde van de parochie Waasmunster. De open plek is inmiddels geen zandver stuiving meer, maar een marktplein, het grootste van Europa, misschien wel van de hele wereld. Het Woud van de Angst is geveld, de moerassen zijn drooggelegd. Naar die plek spoedden zich op 21 sep tember 1996 een kleine honderd leden van de Heemkundige Kring Walcheren. Het was een dagreis; men reisde hooggeze ten, echter niet te paard, maar in een tweetal touringcars van de firma Carlier. Na de koffie met Belgische koek - uiter aard genoten op dé genoemde open plek - splitste het gezelschap zich, om onder leiding van drie gidsen een stadswandeling te maken. In het oog springend een met bladgoud bekleed beeld van Maria op de toren van de O.L. Vrouwekerk, door de inwoners ook wel 'de koperen madam' genoemd en voor de komst van de radar lange tijd tevens een baken voor de lucht vaart. Bezienswaardig de bijna volledig ingebouwde Sint-Niklaaskerk (laat-gotisch) met haar rijke kerkschat. Vermeldens waard het Landhuis, zetel van de Hoge Vierschaar, de vroegere Cipierage en het oude Stadhuis aan de Markt. 's Middags was er - onder leiding van gid sen - een rondrit door het 'Soete land van Waes', beschut liggend tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en het riviertje de Durme. Een prachtig stukje land. Onderweg een bezoek aan de Roosen- berg Abdij, ontworpen door architect/gees telijke Van der Laan en gebouwd in de jaren zeventig van deze eeuw. Opvallend door zijn eenvoud. Bij het ontwerp speelde het getal zeven een grote rol. Vervolgens een bezoek aan een vlasbe werker in Stekene, die de verschillende bewerkingen toonde van vlasstengel tot vlaslinnen en dit in sappig Vlaams van commentaar voorzag. Na deze rit werd in Sint Niklaas afscheid genomen van de gidsen, die het gezel schap uit Walcheren de gehele dag op een boeiende en - zeker niet onvermeld - ook op humoristische wijze informeerden over alles wat met het heem van deze streek te maken heeft. Een etentje te Hoogerheide besloot deze gezellige, informatieve en bijzonder goed voorbereide tocht. Lof komt de drie organi satoren toe! Fam. De Vlieger Zeeuwse boekbanden Op 23 oktober vorig jaar hield drs. A. Wig- gers, hoofd van het Zeeuws Documenta-

de Wete | 1997 | | pagina 41