Activiteiten dikwijls later uitgesneden. De oudste prijs band uit de collectie werd in 1655 door het Vlissings gymnasium uitgereikt. Tot 1795 werden vrijwel altijd perkamenten banden gebruikt, na 1810 bijna uitsluitend kalfsleer of een nog goedkoper materiaal. Een stempel van het gemeentewapen gaf aan waar het prijsboek werd uitgereikt. De Veerse prijsbanden die in het lager onder wijs werden toegekend, droegen zowel het stadswapen als het wapen van de Markie zen, de Oranjes. De allermooiste prijsbanden zijn afkomstig van de Middelburgse Tekenacademie, die met een financiële bijdrage van Johan Adriaan van de Perre is opgericht. Kunst en ambacht gingen hier samen, want aan de academie werden zowel ambachtslie den als kunstenaars opgeleid, terwijl ook de betere standen er op cursus gingen. Overigens vormden band en inhoud lang niet altijd een eenheid, in die zin dat ze uit hetzelfde jaar dateerden. Middelburgse gymnasiasten werden soms verblijd met teksten van meer dan een eeuw oud. Of ze daar blij mee geweest zijn en of het boek ooit gelezen werd, is maar de vraag. Lange tijd heeft er niet veel belangstelling bestaan voor produkten van boekbinders uit vroeger eeuwen. Tegenwoordig is dat aan het veranderen en is de interesse voor dit ambacht groeiende, wat geen wonder mag heten gezien de buitengewoon mooie exemplaren waarvan dia's werden getoond. Helaas was het om begrijpelijke redenen onmogelijk boekbanden in het echt te laten bekijken. Het boekenbezit van de Zeeuwse Bibliotheek is echter openbaar en de heer Wiggers is gaarne bereid het een en ander van het vele moois in de kluis aan belang stellenden te laten zien. Zij kunnen zich voor een afspraak tot hem wenden. M.J. Daamen-van Houte löi Woensdag 22 januari 1997 Met als titel 'De tijdgeest in het Zeeuwse kostuum' zal ons bestuurslid mevr. drs. C.N. Polderman uit Veere deze avond de ontwikkeling van het Zeeuwse kostuum door de eeuwen heen schetsen. Dit zal nu niet gebeuren aan de hand van bijvoor beeld een modeshow, maar door het pre senteren van voorbeelden uit de Westeu- ropese kostuumgeschiedenis, die aanto nen dat de Zeeuwse klederdracht in wezen geen hoerendracht is, maar direct afstamt van de Hollandse mode van de gegoede burgerij. De pianiste mevrouw H. Hashem, die gedurende 25 jaar werkzaam was bij de omroep en tevens als violiste deel uit maakte van het Concertgebouworkest, speelt bij deze presentatie composities uit de getoonde stijlperioden. Aula Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg, 20.00 uur.

de Wete | 1997 | | pagina 43