We deden hem een groot genoegen het gastenboek te kopiëren. Menig oudere onderwijzer op Walcheren heeft een 'De Meij' hangen: kleine stukjes heem, de bomen uit de Manteling of uit het Domburgse bos, de robuuste Dom van Veere of een brokje oud-Vlissingen. Ook verzamelde hij jarenlang gegevens over Walcherse kunstenaars. Enkele jaren geleden werden ze uitgeleend voor een artikel over 'De Kunstkring het Zuiden' voor het Zeeuws Tijdschrift. De heer De Meij betreurde het zeer dat de aantekenin gen nooit geretourneerd werden. Ze waren bestemd voor de redactie van ons blad. Wie weet waar ze zich bevinden? Laat het De Wete weten! Hij tekende de omslag van de tweede druk van De burgerlijke en kerkelijke geschiede nis van Ritthem, Welzinge en Nieuwerve, geschreven door zijn vader B.J. de Meij, tevens auteur van Serooskerke, zijn bur gerlijke en kerkelijke geschiedenis. De naam De Meij leeft voort in de De Meij- straat in Serooskerke. R. Rauwe-Labruyère Sj. Joustra: een van onze oud-kapiteins Op 7 november 1996 overleed Sjouke Joustra. Hij heeft een groot aantal jaren aan het roer gestaan van onze vereniging. Velen van u zullen zich hem herinneren als een zeer beminnelijke voorzitter. Een man met een vriendelijk gezicht en een rustige stem, maar ook een man die precies wist welke koers hij wilde varen en pal stond voor de zaak van de HKW. Als rivierloods heeft hij vanzelfsprekend de Westerschelde gekend als geen ander; de kustlijnen van Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, maar vooral de geulen, de banken en de ondiepten. Op het water heeft hij aan het roer gestaan van zeekastelen en notedopjes. Vaak in rustig vaarwater, maar ook in stormweer. Telkens heb je dan te maken met andere kapiteins en bemanningen. Als loods moet je sterk in je schoenen staan, moet je tact hebben, moet je heel goed met andere mensen kunnen omgaan. Je neemt een heel verantwoordelijke taak op je en de ogen van de anderen zullen steeds op jou gericht zijn. Sjouke heeft veel van zijn werk meegeno men en overgedragen toen hij het schip van ons heem, de HKW, als kapitein is gaan bevaren. Zoals hij elk plekje van de Schelde kende, zo kende hij ons eiland en vooral ook zijn stad Vlissingen. Maar vooral zijn (be)stuurmanskunst tij dens vergaderingen, zijn luisterend oor en zijn gefundeerde meningen die hij zo rustig naar voren kon brengen, hebben altijd diepe indruk gemaakt op de andere bestuursleden. Problemen ging hij beslist niet uit de weg. Dan kon de wind bij hem uit een andere hoek waaien en ging hij zeker niet onder zeil. Aan zijn aardse leven is nu een eind geko men. Met velen hebben wij zijn leven her dacht in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen. Een plek die hem in vele opzichten heel dierbaar was. Daar hebben we gehoord over zijn grote veelzijdigheid en daar zon gen zijn collegae-loodsen hem Farewell: 'When my days are over. Haul away to Heaven. Haul away to Heaven. Lord be by my side.' Jan Louwerse

de Wete | 1997 | | pagina 45