<h\ vy Bijeenkomsten wel gedaan bij het overtrekken van kwart jes, dubbeltjes en guldens). Zo hebben wij de hele tekst ontcijferd.' De tekst die te voorschijn kwam, luidt: 'Joan Anthonius Lantsheer oud 3 jaar juli 1929.' Hij was het zoontje van de toenma lige voorzitter van de Polder Walcheren, H.F. Lantsheer. Van 1979 tot 1991 was hij zelf dijkgraaf van het Waterschap Walche ren. In ieder geval is door een jonge generatie met een ouderwetse truc het geheim van de eerste steen van het gemaal Boreel onthuld. Maquette Veere in 1813 In de Nederlandse Hervormde Kerk van Veere hield onze kring op 11 september 1996 een extra bijeenkomst in het kader van 'Veere 700'. Deze avond werd belegd op verzoek van de gemeente Veere. De gebruikelijke twee gulden entreegeld hoef de niet te worden betaald en de koffie in de pauze werd door de gemeente Veere aangeboden. Een groot aantal belangstellenden kwam luisteren naar de Veerse gemeentearchi varis, de heer P. Blom. Aan de hand van dia's vertelde hij over de geschiedenis van de Veerse monumenten. Veel interessante gebouwen zijn in de loop van de eeuwen verdwenen. Zo is bijvoorbeeld de bebou wing aan de overzijde van de Kaai (Bas tion) vrijwel helemaal gesloopt. In 1813 stonden hier diverse woningen en was er een arsenaal. Aan de noordkant van de Markt, tegenaan de haven, hebben enkele koopmanshuizen gestaan, die aan de ach terzijde via het water bereikbaar waren. Gelukkig is er nog heel veel moois in Veere overgebleven. In 1992 is in Veere een stichting opgericht met als doel de verwezenlijking van een Maquette Veere 1813. Onder leiding van de gemeentearchivaris is een groep vrijwil ligers in de archieven gedoken. Aan de hand van door hen verzameld materiaal heeft een andere groep vrijwilligers alle gebouwen die in 1813 in Veere stonden, op schaal getekend. Hierna kon de maquettebouwer met zijn werk beginnen. Het resultaat van dit alles is nu te zien in de Grote Kerk van Veere. Na afloop van de lezing van de heer Blom konden de aanwezigen de maquette gaan bekijken. Het is jammer dat de 'kijkafstand' zo groot is. Het publiek moet erg ver van de maquette vandaan blijven. Wel te begrij pen, het is tenslotte geen speelgoed. Maar iemand die wil zien hoe zijn of haar tegen woordige huis eruitzag in 1813, moet wel heel goede ogen hebben. Leny Sinke-Boone

de Wete | 1997 | | pagina 40