Over zêêklatten en kokaenen Walcherse namen voor zeeorganismen II Abeleven-Labberton, door verstikking om het leven gekomen. Het naast de woning staande stadhuis bleef, mede dankzij het windstille weer en de dikke zijmuur, nage noeg zonder schade. Een grote vooruitgang voor de brandweer was de overgang naar het zogenoemde stille alarm aan het begin van de jaren negentig. Intussen voldeed de brandweerkazerne aan de Wagenaarstraat niet meer aan de huidige eisen en werd in 1995 het nieuwe onderkomen aan de Veerseweg in gebruik genomen. J.H. Midavaine In De Wete van oktober 1996 heb ik een aantal Walcherse namen van zeeorganis men de revue laten passeren. Hier zal ik er, mede naar aanleiding van uw reacties, een vervolg aan geven. Als eerste de gewone zeesterren (asterias rubens) die in Arnemuiden 'vuuf 'oeken' worden genoemd. 'Korrefreters' zijn eveneens zeesterren maar van een kleiner soort, namelijk de brokkelster (ophiotrix fragilis). Deze ster heeft als eigenschap dat hij niet graag alleen leeft maar massaal in bepaalde bio topen voorkomt. De visser die de brokkel- sterren in zijn netten krijgt, heeft vaak kapotte netten. Hij geeft de 'korrefreter' daarvan de schuld. Volgens mij is de bo demgesteldheid de oorzaak van de averij aan de netten. Zeker als je bedenkt dat de 'korrefreters' op stenige, niet-zandige grond voorkomen. Dit lijkt meer voor de hand te liggen dan dat deze weke diertjes zo'n net naar de barbiesjes zouden helpen. In Westkapelle kennen ze maar twee soor ten krabben, namelijk de 'töögkrabben' en de 'Vlissingers'. In Arnemuiden kennen ze naast de "ööfdkrabben', 'ouwe wuven' en 'tjuulen', respectievelijk de spinkrab (hyas araneus) en strandkrab (carcinus mae- nas). Enkele schelpen hebben eveneens Wal cherse namen. Dit geeft al aan dat zij overal op onze stranden te vinden zijn of waren. Voorbeelden hiervan zijn onder andere de kaurischelp (cauri moneta), die 'basterd' of 'keutje' wordt genoemd. In vroeger tijd werden deze tropische schel pen gebruikt als betaalmiddel. Kooplieden kochten hiermee slaven in West-Afrika. Op Walcheren zijn ze voornamelijk gebruikt als betaalmiddel bij gezelschapsspelen. Tegenwoordig is het een zeldzaamheid als je zo'n kaurischelp op het strand vindt. Hoe deze schelpmunten op de Zeeuwse stranden verzeild zijn geraakt, moet u nog maar eens nalezen in De Wete van juli 1981

de Wete | 1997 | | pagina 19