Ook spoelen er dan nogal eens hartegels (echinocardium cordatum) aan. Deze zijn familie van de stekelhuidigen waar ook de zeesterren toe gerekend worden. De hart egel leeft echter in het zand. Door storm worden ze nogal eens uit de bodem los gewoeld waarna ze in de vloedlijn terecht komen. De vogels aan de kust ontfermen 'Suukerschepje' (foto H. Remijn) zich erover en hebben zo een welkome aanvulling op hun menu. Dat men vroeger ogenschijnlijk onverklaar bare zaken naar eigen interpretatie oplos te, bewijst de Zeeuwse naam voor de hart egels, namelijk 'koeteiers'. Men verwees daarbij naar de zeekoeten, die normaal gesproken niet aan onze kust verbleven maar na een storm uit koers konden raken en dan op onze kust terechtkwamen. Men zag deze beesten echter nooit een nest maken en jongen grootbrengen. Toch lagen er op eieren gelijkende skeletten op het strand. De link werd al gauw naar de zeekoet gelegd en een nieuw Zeeuws woord was ontstaan. Nog een andere naam voor de hartegel is 'Spanjool'; waar dit vandaan komt is mij een raadsel. We gaan zo langzamerhand de zomer weer tegemoet. Velen van ons zullen aan het strand verblijven, voor een zonnebad of een frisse duik in het zeewater. Besluit u het laatste te doen, dan raad ik u aan op een warme zomeravond te gaan, als het even kan op een windstille dag. U zult ver steld staan van het verschijnsel dat zich op uw lichaam afspeelt. Het lijkt wel of u licht geeft, niet door onzorgvuldig handelen in de kerncentrale van Borssele - daar hoeft 'Scheermessen', Amerikaanse zwaardschede 'foto H. Remijn) u niet bang voor te zijn -, nee, het is de zeevonk (noctiluca miliaris), een eencellig organisme dat deze ongevaarlijke reactie veroorzaakt. Of, zoals ze hier zeggen: 'de zêê licht', of 'de zêê viert'. Ik heb u weer een kleine impressie gege ven van onze rijke streektaal. Mocht u aanvullingen of reacties hebben op het bovenstaande, dan graag opsturen naar de redactie. Henk Remijn

de Wete | 1997 | | pagina 21