Walcheren in woord en beeld Een onopvallend poortje te Middelburg Letterlijk en figuurlijk in de schaduw van het stadhuis en de Engelse Kerk, op de grens tussen Bodenplein en Simpelhuis- straat, staat een mooi poortje. Behalve de boog met een sluitsteen in de vorm van een woeste kop, heeft deze poort aan beide verticale zijden sierwerk in natuursteen. Opvallend is de fraaie, inge houden vormgeving, aan beide zijden bekroond met een vrouwenhoofd. Achter de poort is een binnentuin met zicht op het kerkkantoor van de Hervormde Gemeente te Middelburg. Links van de poort is de Engelse Kerk en rechts het voormalige bodenhuis, nu een bloemenwinkel. De historische bijzonderheden van de Engelse Kerk, de voormalige kloosterkerk van de orde die zich bezighield met onder andere de verpleging en verzorging van zieken en zwakzinnigen (simpelen), zijn wellicht bekend. De kerk stamt uit de late Middeleeuwen. Het bodenhuis is bij de wederopbouw van de stad, ongeveer vijftig jaar geleden, tot stand gekomen. Bij de plannen voor de wederopbouw en de restauratie/herbouw van het stadhuis is het historische straten- patroon iets aangepast. Dit omdat men het centrum van de stad onder andere een snelle verbinding wilde geven met het noorden van Walcheren en in het bijzonder met Domburg. Dit resulteerde in de aanleg van de Stadhuisstraat. In de eerste plan nen waren langs de weg gebouwen gepro jecteerd. Later is, in plaats hiervan, het bodenhuis gesitueerd met bijbehorend plein voor het laden en lossen van de voertuigen van de diverse Walcherse bodendiensten. Het poortje op de tekening stelt ons voor enige raadsels omdat uit het materiaal en de vormgeving kan worden afgeleid dat het oorspronkelijk om een oude poort gaat met renaissancevormgeving uit de zeven tiende eeuw. De plaats waar de poort staat, is des te opmerkelijker daar de Simpelhuisstraat voor de oorlog in oude verkaveling recht door liep en via een smalle steeg uitkwam in de Noordstraat. Het meest voor de hand liggend is dat dit poortje min of meer gaaf uit de puinresten elders uit de stad tevoorschijn is gekomen en ter plaatse opnieuw is opgebouwd. In de vorige Wete verscheen een artikel dat handelde over een van de predikanten van de Engelse Kerk. Op de tekening bij dat artikel, gedateerd 1831, komt direct naast de kerk ook een poortje voor. De vormgeving van dit poortje is echter anders dan het poortje op bijgaande teke ning. Het kan zijn dat de tekenaar, zoals destijds niet ongebruikelijk was, zich zeke re artistieke vrijheden veroorloofde en dat de poort op onze tekening en die uit het aangehaalde artikel een en dezelfde is. Mogelijk is deze bij de nieuwe aansluiting van de Simpelhuisstraat op de Stadhuis straat alleen iets verplaatst. Ondertussen blijft dit poortje onopvallend en naar nu ook blijkt raadselachtig mooi aanwezig en vormt het een waardevol ele ment in een (levende) monumentenstad. F.A. Broeksma

de Wete | 1997 | | pagina 23