laatste vergadering van de Commissie van Bestuur deelde de president mee dat niet alleen het Veerse Werkhuis bij Koninklijk Besluit van 17 augustus 1827 was opge heven, maar ook het Werkhuis in Hoorn. De leden van de commissie werden bedankt voor hun ijver en belangeloze inzet. Het personeel werd ontslagen en er moest een inventaris worden opgemaakt van de nog aanwezige goederen. Van verzet tegen de massale deportatie ben ik weinig tegengekomen. Niet van de zijde van de gedeporteerden en ook niet van de Zeeuwse bevolking. Bij het trans port naar Hoorn heeft een van de gedeti neerden hevig verzet geboden, met als gevolg dat hij met een speciaal rijtuig naar het schip werd gebracht. Er gingen in het Werkhuis geruchten dat hij al eens eerder in Hoorn weggelopen was. Hij zal wel doodsbang zijn geweest om daar naar terug te moeten. Rest nog de vraag wat er terechtgekomen is van al die arme stakkers die ais vee werden afgevoerd. Een vraag die niet gemakkelijk te beantwoorden is. Vastge steld kan worden dat een groot deel van hen al na vrij korte tijd is overleden. Van de in totaal 266 gedeporteerden naar Ommerschans waren volgens de Veerse overlijdensregisters al na ongeveer twee jaar circa 60 personen overleden. Aanne melijk is dat een deel van de kinderen en ook jongeren daar oud zijn geworden. Zij zullen gezinnen gesticht hebben, wonin gen gebouwd en voor die tijd redelijke bestaansmogelijkheden gehad hebben. Volgens C.A. Kloosterhuis in haar boek De bevolking van de vrije koloniën der Maat schappij van Weldadigheid zijn de koloniën lang een gesloten gemeenschap geweest, die zoveel mogelijk voor zichzelf zorgde. Toen er door goed onderwijs steeds meer vaklieden, onderwijzers en dergelijke kwa men die in de koloniën zelf niet meer aan een baan konden komen, zijn ze uitge zwermd over de naburige dorpen en ste den. J. Kaljouw Geraadpleegde bronnen: - Rijksarchief in Zeeland, Archief van het Pro vinciaal Werkhuis te Veere, 1822-1829. - Rijksarchief in Zeeland, Archief Provinciaal Bestuur 1813-1850, de periode 1822-1824. - C.A. Kloosterhuis, De bevolking van de vrije koloniën der Maatschappij van Weldadigheid (Zutphen 1981). Door mij is een index gemaakt op het inschrij vingsregister van het Provinciaal Werkhuis, Rijksarchief in Zeeland, Nadere toegang nr. 179.

de Wete | 1997 | | pagina 30