Nimmerdor, waarom daar? Wie via de PZC eind vorig jaar begreep dat onder de romantische naam 'Nimmer dor' misschien de zoveelste aanslag op het Walcherse landschap wordt beraamd, voorbereid door de voormalige gemeente Mariekerke en gepland aan de noordoost kant van Grijpskerke, die maakt zich oprecht zorgen. Want die weet dat een onbedorven zicht op een dorpssilhouet als dat van Grijpskerke zo langzamerhand zeldzaam is geworden; een zorgelijke ont wikkeling waarvoor van tijd tot tijd zowel de Provincie als bijvoorbeeld de Bond Heemschut aandacht vragen. Die weet, zelfs zonder de bodem- of de geomorfologische kaart te raadplegen, dat het landschap binnen en buiten de omar ming van de Steengrachtsweg bijzonder is. Met een voor Walcherse begrippen spec taculair hoogteverschil en een meanderen de sprink-met-reliëf. Deze Steengrachts- sprink of (Kleine) Veerse watergang mar keert voor een deel de grens tussen de Vijfambachten en de Oostwatering. Je hoeft geen insider te zijn om te weten dat sinds de naoorlogse herverkaveling maar zo heel weinig meer herinnert aan het vroegere eiland, en om te begrijpen dat de zeldzame uitzonderingen ons met extra zorg zouden moeten vervullen. Tot die uit zonderingen behoort dit Nimmerdor-gebied, met bovendien een boomgaard zoals ze hier waarschijnlijk al enkele eeuwen liggen. Wie ten slotte, vervuld van zorgen, behal ve het kranteartikel ook het bestemmings plan Nimmerdor zelf onder ogen krijgt, moet constateren dat het gevaar, zeker op kortere termijn, misschien zal meevallen. Maar hij constateert wel met verbijstering dat de opstellers van zo'n plan tabula rasa maken. Alsof het duizend jaar oude land schap van Walcheren een onbeschreven blad papier is, een vrijbrief voor planolo gen om anno 1997 hun gang te gaan. Gelukkig weten wij beter. Toch is dat maar een schrale troost. Nimmerdor, het zou nimmer daar mogen komen. Aad de Klerk Waarom daar? (foto Leo Hollestelle)

de Wete | 1997 | | pagina 31