Het fenomeen gevelsteen Gevelstenen in Middelburg ~*i Bij het onderzoek naar namen en andere bijzonderheden van huizen in de Middel burgse binnenstad werd ik geconfronteerd met het verschijnsel gevelstenen. Op de Kinderdijk zocht ik naar de naam van het pand 'Het middelste van de drie i*r m'feta*. "i Gevelsteen 'In de dry teer tonnen'op het pand Kinderdijk 46 (foto Jaap van Wallenburg) schermers'. Ik kon dat niet direct vinden. Als een toerist liep ik op m'n gemak naar de gevels te kijken toen ik plotseling een gevelsteen ontwaarde. Op dat moment realiseerde ik me dat ik niet klaar was met alleen maar het inventariseren van huis namen, maar dat er veel meer is te vertel len over huizen, bijvoorbeeld over gevel stenen. Een gevelsteen diende ter verfraaiing van het huis en moest de functie van het pand nader aangeven. De gevelsteen op het huis op de Kinderdijk nummer 46, 'In de dry teer tonnen', heeft alles te maken met het feit dat ter hoogte van deze plek de werf van de Vereenigde Oostindische Compagnie was gesitueerd. Daar waren niet alleen pakhuizen, maar ook een mastenloods (helaas gesneuveld vanwege het nooit gebouwde museum XII1/9), een scheepshelling en herenhuizen rond de werf aanwezig. Zoals een wijnkoopman die handel dreef met Bordeaux, zijn huis de naam 'Bor deaux Oxhoofd' meegaf, zo ging het ook met het huis 'In de dry teer tonnen'. Deze koopman leverde zeer waarschijnlijk het Vervuilde en slecht leesbare gevelsteen bij de poort van de voormalige Munt in het Abdij complex (foto Jaap van Wallenburg) pek om de schepen waterdicht te maken. In de stad komen nogal wat gevelstenen voor, ook in het Latijn. Een mooi voorbeeld hiervan is te vinden in de poort van de voormalige Munt. Er zitten twee stenen in die gevel, één met de tekst 'Auro inservire nephas', wat zoveel betekent als 'Het is zondig/onbehoorlijk aan het goud dienst baar te zijn'. In de tweede steen staat 'Nervus belli pecunia', vrij vertaald 'Geld is de zenuw van de oorlog'. De overheid zou deze stenen naar mijn mening moeten schoonmaken en voorzien van een vertaling, zodat mensen kunnen lezen wat erop staat. Dit geldt trouwens ook voor de steen boven de ingang van de Nieuwe Kerk, tegenover het Hofje. Deze steen is in de oorlog naar beneden gevallen, na de oor log gerestaureerd en weer teruggeplaatst.

de Wete | 1997 | | pagina 32