Op deze steen staat, vanwege de hoogte en de vervuiling door bijna niemand te lezen, de prachtige tekst 'De godt zalyghe ghemeente is gode bequaemme daarom naer Christus geeft desen tempel zynen name'. Ook hier zou een schoonmaak beurt en een verklarende tekst een welko me aanwinst zijn. dat deze huizen uit hun as zijn herrezen. Dat men niet altijd zorgvuldig omspringt met dit erfgoed, blijkt uit het feit dat, toen de oude smederij van de Vitrite gesloopt werd, er veel te laks met de in de gevel aanwezige gevelsteen van de VOC is omgegaan. Deze gevelsteen uit 1616 met het wapen van de VOC en de aanduiding Gevelsteen 'Des Graven Stroom' met het jaar tal 1943 in Romeinse cijfers als aanduiding dat het pand in dat jaar is opgeleverd (foto Jaap van Wallenburg) Een bijzonder aardige steen op een heel leuke plek bevindt zich boven de deur van tabakszaak Diesch op de Markt. Op deze steen staat een afbeelding van een schip per die accijns betaalt aan de belasting gaarder, met de tekst 'MCMXLIII des gra ven stroom'. Dit is voor een herbouwpand een waardevolle aanvulling. Na de verwoesting van Middelburg op 17 mei 1940 is men snel met de opbouw van de stad begonnen. In deze herbouwperio de was men kwistig met gevelstenen. Voorbeelden hiervan vindt u op het Provin ciehuis, op de achterkant van het Stad huis, boven de deur van het Polderhuis en in de Helm. Ook de sluitsteen in het Hofje is uit de herbouwperiode. Huizen die in de oorlog gereed zijn gekomen, hebben alle maal een feniks in de gevel, wat aangeeft Gevelsteen uit 1616 uit de gevel van de voor malige smederij van de Vitrite (tekening Leen- dert van der Pool) M (dat wil zeggen dat het de Middelburgse kamer betrof) is gewoon verdwenen. Het sloopbedrijf Sturm Dekker heeft de steen keurig verwijderd en twee jaar lang opgeslagen. Daarna is deze op verzoek van de Walcherse Bouw Unie ingepakt en klaargelegd voor transport. De gevelsteen is helaas nooit bij de WBU aangekomen. Wat er precies met de gevelsteen is gebeurd, is voor iedereen een raadsel. Hoogstwaarschijnlijk ligt de steen bij iemand thuis, of - nog erger - heeft iemand de steen weggegooid. Eenieder die iets weet te melden over deze steen (zie afbeelding), gelieve dit aan De Wete kenbaar te maken. Jaap van Wallenburg

de Wete | 1997 | | pagina 33